Sanat14/04/2018 07:57

‘Alternatif sanatla yol alabiliriz’

İSTANBUL – Değirmen Sanat Evi kurucularından Esra Çağın, alternatif sanatla yola çıktıklarını belirterek, “Hep beraber bir şeyler yapabiliriz. Hem sanat adına hem eğitim adına hem de mahallemiz içinde güzel şeyler yapabiliriz” dedi.

Sultangazi İlçesi Gazi Mahallesinde bir grup sanatçı tarafından geçen yıl Mayıs ayında kurulan Değirmen Sanat Evi, faaliyetleriyle mahallenin ilgi odağı. Farklı kesimden insanların yer aldığı sanat evinde, hem çocuklara hem de yetişkinlere yönelik sanatsal faaliyet ve eğitimler yürütülüyor. Tiyatrodan, dansa, erbaneden bağlamaya ve toplumsal cinsiyet derslerine kadar birçok alanda faaliyet gösteren Değirmen Sanat Evi, çocuk ve yetişkinlerden oluşan ayrı tiyatro grubu bulunuyor. Değirmen Sanat Evi Kurucularından Esra Çağın, kuruluş amaçları ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

‘ALTERNATİF SANAT İLE YOLA ÇIKTIK’

Daha önce benzer işler yaptıklarını anlatan Çağın, “Alternatif bir sanat ile yola çıktık. Alternatif eğitimi nasıl oluşturabiliriz dedik. Biliyorsunuz Türkiye’deki yaşanan bir takım sorunlar oldukça büyük. Dolayısıyla hem sanatın hem de eğitimin içi boşaltılmış durumda. Gazi’de zaten yeterince bir siyasi baskı var çocuklar üzerinde. Doğallığında da burada sanata ve eğitime yönelik yapılan hiçbir şey yok. Aslında yola bu şekilde çıkmaya başladık. Bu konu da ne yapabiliriz? Bu çocukları nasıl kazanabiliriz? Buraya nasıl bir şeyler yapabiliriz? Bu sorularla yolumuzu çizdik. Değirmen Sanat Evi bu şekilde ortaya çıktı.”

‘SANAT NASIL YAPILIR?’

Uzun süren bir hazırlık aşamasının ardından kurulduklarını ifade eden Çağın, şunları dile getirdi: “Bu çalışmalar aslında şuan ki şartlarda gerçekten biraz zor. Zaten Gazi’de yaşanan bir takım süreçleri de biliyorsunuz. Birçok kişi gözaltına alınıyor. Birçok yer kapanıyor. Sonuçta bir şekilde muhalifsin. Her ne kadar burası bir sanat evi olsa da buranın bir çizgisi var. Ama tabii buraya gelen insanlar farklı görüşlerden. Sanatı bir takım şeylere karıştırmadan yapıyoruz. Sanat nedir? Sanat nasıl yapılır?  Diye soruyor ve sorduruyoruz. Daha ileriki zamanlarda da sanat tartışmalarımız devam edecek. Bunun üzerinden birçok şey yapacağız.”

‘GELİN BİRLİKTE BİRŞEYLER YAPALIM’

Derslere büyük ilginin olduğunu söyleyen Çağın, “Daha yeni kurulan bir yer olduğu için eksikliklerimiz oluyor. Sanat yapmak için değil, sanatın altını doldurmak istiyoruz. Bunun için de ağırdan alıyoruz. Herkesin sanat hakkında bilgisi olması gerektiğini düşünüyoruz. Bunun için de biraz hedeflerimiz ağır ilerliyor” diye belirtti. İlerleyen süreçte bir sokak festivali düzenlemek istediklerini aktaran Çağın, “Bu süreçte insanların gerçekten sokağı özlemesi, sokakta kendini özgür ifade etmesi adına böyle bir festival düşünüyoruz. Ama daha tam olarak tarih belli değil” diye konuştu.

Bulundukları adres ve sosyal medya hesapları üzerinden kendilerine ulaşmanın kolay olduğunu dile getiren Çağın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Herkesi desteğe bekliyoruz. Birlikten güç doğar. Onun için herkesi buraya çağırıyoruz. Hep beraber bir şeyler yapabiliriz. Hem sanat adına hem eğitim adına hem mahallemiz içinde güzel şeyler yapabiliriz. Onun için gelin birlikte güçlenelim birlikte güzel şeyler başaralım diyoruz.”

Kaynak : MA

To Top