EKONOMİ24/05/2018 08:18

Döviz büroları önündeki yurttaşlar: Paramızın katledildiğini görüyoruz

İSTANBUL – Dövizin düşebileceği umuduyla saatlerce döviz büroları önünde bekleyen yurttaşlar, “Göz göre göre kendi paramızın katledildiğini görüyoruz” dedi.

Dün geceden beri dövizin hızla yükselmesini gören yurttaşlar Kapalıçarşı’ya akın etti. Kimisi döviz bozdurmaya kimisi dolar almak için kimisi de borçlarını ödeyemediğinden dolayı hükümete olan tepkisini döviz bürolarından çıkarttı. Elinde TL birikimi bulunan yurttaşlar, doların düşeceği umuduyla oruçlu olduğu halde saatlerce döviz büroları önünde oturdu. Bazı yurttaşlar işlerinden kaçarak döviz almaya geldi.

‘DÖVİZ İNERSE ALACAĞIM’

Döviz bürolarının önünde saatlerce bekleyenlerden biri olan Muzaffer Gülten, “Merkez Bankası’nın açıklamalarını bekliyorum. Eğer gevşeme olursa doların 4.70-4.60 seviyelerine gelmesini umuyorum. İnerse döviz alacağım. Merkez Bankası bu konuda duyarlı davranmadı. Faiz artışını yanlış yaptı. Eğer 1.5 oranında faiz arttırsaydı bu şekilde olmazdı. Ama siyasi istikrarsızlık da devam ediyor. Seçim sürecine de girildi. Türkiye’nin döviz borcu olması nedeniyle de mevcut ellerindeki dövizin stoklanmaması meselesidir” dedi.

‘KAOS YAŞANIR’

Siyasi iktidarın baskısı yüzünden “bağımsız” olan Merkez Bankası’nın faiz artışına gidemediğini ifade eden Gülten, “AKP kendi siyasi iktidarını ve tabanını kuvvetlendirmek açısından verdiği sözü yerine getiriyor. Söz de yerine gelinmesine rağmen para piyasalarındaki hareketlilik de devam ediyor. Bu para piyasalarındaki oynaklık ticareti etkiliyor. Esnaf mal satamıyor, millet elindeki malı satmak istemiyor. Sattığı zaman da biraz pahalı satıyor. Dolayısıyla, dolar 6 seviyelerine dayanırsa tam bir kaos, felaket yaşanır. Türkiye’nin bu kadar dış borcu var. Durum pek iç açıcı değil. Umarım üretime dayalı bir ekonomi oluşturulur” diye belirtti.

‘KENDİ PARAMIZIN KATLEDİLMESİNİ GÖRÜYORUZ’

Dövize yapılması muhtemel müdahalenin doları istediği seviyeye getirmediği takdirde çaresizce Türk Lirası’nda kalmaya devam edeceğini dile getiren Gülten, “Göz göre göre kendi paramızın katledildiğini görüyoruz başka bir şey değil. Çok zor bir durum ama Allah sonumuzu hayır etsin. Oruçlu burada bekliyoruz. Türk Lirası erozyona uğradı. Para kazanma beklentimiz yok, paramızı koruyalım yeter. Derdimiz bu” diyerek tepki gösterdi.

İsmini vermek istemeyen bir döviz bürosu çalışanı ise, “Devletin hazinesinde para kalmamış, yurttaşlar da nasıl para kalsın?” diye sordu.

Öte yandan büroların önünde bekleyen bazı yurttaşların da işlerinden “kaçarak” dövizcilere geldiklerini söylemeleri dikkat çekti.

To Top