KURDİSTAN16/06/2018 10:16

QSD Efrîn, Cerablus ve Ezaz’a operasyon hazırlığında!

EFRÎN – Seçime sayılı günler kala AKP iktidarı Minbic’i yeniden gündeme getirirken, QSD’li bir yetkili, uluslararası ve bölgesel güçlerin desteğiyle Efrîn, Cerablus ve Ezaz’a operasyon hazırlığında olduklarını söyledi.

Dêra Zor’un Fırat’ın doğusu ve kuzeyinde yer alan kırsalına yönelik “Cizre Fırtınası” adı ile DAİŞ’e karşı operasyon yürüten Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD), bölgeyi tamamen kontrol altına almak üzere. Operasyonun bitmesinin ardından QSD güçlerinin, Suriye’nin kuzeyinde Cerablus, Ezaz ve Efrîn’i kapsayacak şekilde geniş bir operasyona hazırlandığı belirtiliyor. QSD’nin, uluslararası güçler ve bölgesel aktörler ile uzun süredir görüşmeler gerçekleştirdiği ve operasyonu yakında başlatacağı ifade ediliyor.

Türkiye ve himayesindeki selefi ÖSO’cuların Efrîn’e girmesi ile uluslararası askeri, siyasi ve diplomatik arayışlar arttı. Rusya’nın desteğiyle Efrîn’in ÖSO’ya verilmesi sonrası kentte başlayan gasp, talan, kaçırma, işkence, tecavüz vakalarının uluslararası güçlerin de dikkatini çekiyor. Seçim arifesinde Türkiye yeniden Minbic’i gündeme getirirken, bir taraftan ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon ve Irak hükümeti ile diğer taraftan rejim ve İran’ın olası operasyon için QSD’ye destek vermeye hazır olduğu belirtildi.

DÊRA ZOR SONRASI OPERASYON 

Uluslararası koalisyon ve Irak’ın desteğiyle “Cizre Fırtınası” operasyonunda sona gelen QSD’nin her gün bir kaç köy daha alarak DAİŞ’in Dêra Zor topraklarından tamamen temizlenmesi aşamasında olduğu kaydedildi.

Öte yandan 20 Ocak’tan 18 Mart’a kadar “cephe direnişi”, 18 Mart’tan günümüze “vur-kaç” taktiği ile Efrîn’de ÖSO’ya ağır darbeler vuran YPG/YPJ, önceki gün yaptıkları açıklamada Efrîn’in özgürleştirileceğinin altını çizerek operasyon sinyali verdi.

Ajansımıza bilgi veren bir QSD yetkilisi, söz konusu operasyonun hazırlıklarını doğrularken, operasyon için uluslararası ve bölgesel aktörlerld görüşmelerin sürdüğünü, bu görüşmelerin son aşamasında olduklarını, operasyonu Bab’a kadar yayabileceklerini ve bunun için az süre kaldığını söyledi.

Suriye Rejim Başkanı Beşar Esad’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı “Kuzey Suriye güçleri ve Kürtler ile görüşmeye hazırım” açıklaması ve sonrasında rejim ile kuzeyin güçleri arasında başlayan görüşmelerin de operasyon ihtimalini güçlendirdiği kaydediliyor.

To Top