KURDİSTAN17/06/2018 10:13

HPG: Besta’da 5 arkadaşımız şehit düşmüştür

HABER MERKEZİ – HPG Basın İrtibat Merkezi, 8 Haziran günü Şırnex’ın Besta alanında şehit düşen 5 gerillanın kimliklerini açıkladı. HPG sitesinde yer alan açıklamada, şahadete ulaşan gerillalara ilişkin şu bilgiler verildi:

‘’8 Haziran günü işgalci TC ordusu, Şırnak Besta’ya bağlı Dola Sarê alanında hava destekli kapsamlı bir operasyon başlatmıştır. Gerçekleşen bu işgal operasyonu sırasında güçlerimiz ile işgalciler arasında gün boyu çatışmalar yaşanmıştır. Şiddetli yaşanan çatışmalarda gerilla güçlerimiz düşmana ağır kayıplar verdirmiştir. Birçok sefer alana indirme yapmak isteyen işgalciler vurulmuş, birçok yerde de karadan ilerlemek isteyen güçlere darbeler vurulmuştur. İnsansız Hava Aracı (İHA)’nın koordinesiyle işgalciler, Kobra tipi helikopterler ve savaş uçaklarıyla çatışma alanını sürekli olarak bombardımana tutmuştur. Gerilla güçlerimizin amansız direnişi ile gün boyu yaşanan çatışmalarda düşmana ağır kayıp verdirilmiş ve 10’dan fazla işgalci asker öldürülmüştür. Güçlerimizin fedaice direnişi karşısında adeta hüsrana uğrayan Türk ordusu, havadan gerçekleştirdiği yoğun bombardımanlar ile sonuç almak istemiştir. Yaşanan çatışma ve bombardımanlar sonucunda 5 arkadaşımız kahramanca savaşarak şahadete ulaşmıştır.

Şehadete ulaşan arkadaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

***

Kod Adı: Hoşyar Çarçek

Adı Soyadı: Hoşyar Bayar

Doğum Yeri: Şırnak

Anne – Baba Adı: Safiye – Mehmet

Şehadet Tarihi ve Yeri: 8 Haziran 2018 / Şırnak

***

Kod Adı: Jir Qamışlo

Adı Soyadı: Ayat Mahmut Muhammed

Doğum Yeri: Qamışlo

Anne – Baba Adı: Nadya – Mahmut

Şehadet Tarihi ve Yeri: 8 Haziran 2018 / Şırnak

***

Kod Adı: Rezan Ulaş

Adı Soyadı: Erhan Kafdar

Doğum Yeri: Siirt

Anne – Baba Adı: Xalise – Teyfik

Şehadet Tarihi ve Yeri: 8 Haziran 2018 / Şırnak

***

Kod Adı: Şerzan Karker

Adı Soyadı: Uğur Kılıç

Doğum Yeri: İzmir

Anne – Baba Adı: Senem – Mehmet Nuri

Şehadet Tarihi ve Yeri: 8 Haziran 2018 / Şırnak

***

Kod Adı: Zınar Kobani

Adı Soyadı: Zınar Ethemkor

Doğum Yeri: Kobani

Anne – Baba Adı: Etle – Bozan

Şehadet Tarihi ve Yeri: 8 Haziran 2018 / Şırnak

Besta’da yaşanan direniş, AKP devletine karşı Kürt gerillasının nasıl bir direniş içerisinde olduğunun en somut ifadelerinden biri olmuştur. İşgalci TC devleti ve AKP-MHP faşist iktidarı nerede ve nasıl saldırı gerçekleştirirse gerçekleştirsin, özgürlük hareketimizin, Apocu ruhla donanmış gerilla güçleri karşısında her zaman büyük bir hezimeti yaşamaktan kurtulamayacaktır. Besta’da gelişen direniş gibi gücümüzün bulunduğu her mevzi ve yerde, aynı kararlılıkla direnişimiz daha da büyüyerek gelişecektir.

Besta’da fedaice savaşarak şehit düşen arkadaşlarımızın başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever halkımızın başı sağ olsun diyor ve kahraman şehitlerimizin ideali olan Halkımızı özgürleştirene kadar da mücadelemize amansız devam edeceğimizin sözünü bir kere daha yineliyoruz.”

To Top