KURDİSTAN21/06/2018 08:12

Suikast hazırlığındaki Türk çetesi Minbic’de yakalandı

MINBIC – Fırat Kalkanı üyesi Qusey Mahir adlı çete, Minbic’de saldırı hazırlığı yaparken Minbic güvenlik güçleri tarafından yakalandı. Mahir, kendisinden Minbic Askeri Meclisi üyelerine karşı saldırı gerçekleştirilmesinin ve saldırının görünütlerinin de Türk ordusuna göndermesinin istendiğini itiraf etti.

Cerablus’un Qirat köyü doğumlu Qusey Mahir, Minbic’de yaşıyor. Mahir, Cebhet El Şamiye üyesi Ezazlı Mihemed Ebud adlı kişinin kendisiyle bağlantıya geçerek, bir iş olduğunu ve birlikte yapmaları gerektiğini söylediğini belirtti. Mahir ardından olanları ise şu şekilde anlattı: “Bir gün belirledik. Qirat köyünde görüştük. Bu köy Cerablus sınırları içindedir. Şimdi Türk ordusunun elinde. Benim için bir bomba hazırlamıştı. Bana bombayı nasıl kullanacağımı öğretti. Sonra ben bombayı aldım ve Minbic’deki evime yakın bir yerde sakladım.”

Saldırı karşılığında 10 bin dolar

Qusey Mahir bu saldırıyı gerçekleştirip görüntülerini işgalci Türk ordusuna göndermiş olsaydı karşılığında 10 bin dolar alacağını söyledi ve “Bana kendileri haber vermeden saldırıyı gerçekleştirmemem gerektiğini söylediler. Bu eylemle amaçları Cebhet El Şamiye’nin Minbic’de olduğu ve eylem gerçekleştirebileceğini söylemekti. Türk ordusu da bunun üzerine Minbic’de uyuyan hücreler olduğunu dile getirecekti” dedi.

Çeteler arasındaki çartışmalar durmadı

Türk ordusu ve çeteleri Cerablus’u işgal ettiğinden bu yana, çete grupları arasında kargaşa ve iç çatışmalar hiç durmadı. İşgalci Türk ordusu de aynı şekilde Minbic’de karmaşa yaratarak Minbic’i işgal saldırılarını meşru göstermeye çalışıyor.

Minbic Askeri Meclisi ve Güvenlik Güçleri şimdiye dek yaptıkları operasyonlarla Türk ordusu ve çete gruplarının birçok girişimini boşa çıkardı. Daha önce de Türk istihbaratı MİT’in çeteleri doğrudan kontrol ettiği ve onlar aracılığıyla Minbic Askeri Meclisi üyelerini hedef aldığı ortaya çıkmıştı.

Qusey Mahir konuşmasında pişman olduğunu ve paraya olan ihtiyacı nedeniyle kandırıldığını söyledi.

Minbic Askeri Meclisi ve İÇ Güvenlik Güçleri, Minbic’de çete grupları ve uyuyan hücrelere karşı operasyonlarını sürdürüyor.

To Top