KURDİSTAN21/07/2018 09:22

HPG hayatını kaybeden 7 gerillanın kimliklerini açıkladı

HPG’nin açıklamasına göre 9 Haziran günü Şırnak’ın Besta alanında Türk ordusu ile gerilla güçleri arasındaki çatışmalarda Siirt doğumlu Zozan Yıldız (Gulan Sterk) ve Siirt doğumlu Şirin Başkurt (Zozan Pelşin) hayatını kaybetti.

5 Temmuz günü ise Mardin’in Ömerli ilçesine bağlı Talatê ve Mişkinê köylerinde yaşanan çatışmada ise Mardin doğumlu Ayten Oral (Amara Ruken) ve Muş doğumlu Şengül Yılmaz (Hevi Helin) son mermilerine kadar savaştıktan sonra bombalarını kendilerinde patlatarak yaşamlarına son verdi.

HPG açıklamasında aynı çatışmada iki Türk askerinin de öldürüldüğü kaydedildi.

11 Temmuz günü ise Amed’in Kulp ilçesi kırsalında Türk ordusunun hava saldırısı sonucunda İstanbul doğumlu Adem Yaralı (Dijwar Farqin), Mardin doğumlu Mervan Akbulut (Renas Redur) ve Amed doğumlu Mazlum Çeker (Reşit Amed) hayatlarını kaybetti.

HPG açıklamasında şunlar ifade edildi: “Yaşanan çatışma ve saldırılarda şahadete ulaşan her bir arkadaşımız fedaice ve kahramanca savaşmış ve mücadele yürütmüştür. Bizler şehitlerin takipçileri olarak, Onların bizlere bıraktığı direniş mirasını sonuna kadar devam ettireceğimizin sözünü bir kere daha veriyoruz ve yaşadığımız şahadetlerden dolayı başta şehit aileleri olmak üzere tüm yurtsever halkımızın başı sağ olsun diyoruz.”

To Top