KURDİSTAN14/09/2018 00:58

Cizre’de 3 yıldır bitmeyen yollar insanları bezdirdi

Şırnak’ın Cizre ilçesinde neredeyse 3 yıldır sözde altyapı çalışması denilerek yapılan yol çalışmaları halkı bezdirdi. Sıcaklığın 40 dereceyi aştığı ilçe, toz bulutu altında adeta nefes alınamayacak halde. Oluşan toz bulutu ve bozuk yollar ise hem halkı hem de esnafı olumsuz etkiliyor.

Cizre’ye bağlı Bozalan köyünde yaşayan Aynur Yeter, hastane ve genel alışveriş dışında Cizre merkeze gelmediğini söyledi. Son 2 yılda Cizre merkezin yazın tozundan, kışında çamurundan illallah ettiklerini ifade eden Yeter, “Ben merkezde yaşayanlara daha çok üzülüyorum. Onlar bu duruma daha çok maruz kalıyor” dedi.

‘BİZ BUNU HAK ETMİYORUZ’

İlçe esnaflarından Hayri Köprü, işyerlerinin toz içerisinde kalmasından dolayı iş yapamaz hale geldiğini belirtti. Böyle gitmesi durumunda kepenk kapatmak zorunda kalacaklarını dile getiren Köprü, “3 yıla yakındır yavaş yürüyen çalışmalar, seçimden önce hızlanırken seçimden sonra durmuş durumda. Artık iş yerimizi açamıyoruz. İşyerimizi açtığımızda tüm eşyalar toz içinde kalıyor. Defalarca temizlememize rağmen yine tozlanıyor. Artık kışın çamur, yazın toz içerisinde yaşamak istemiyoruz” diye konuştu.

Astım hastası olan 77 yaşındaki İrfan Demir ise, çocuklarıyla birlikte ilçe merkezi ve mahallelerde dolaşamadıklarını, evde pencereleri kapatıp oturduklarını belirtti. Dışarıya çıktıklarında çocuklarının tozdan kaynaklı hastalık kaptıklarını kaydeden Demir, oluşan toz ve çamurdan sorumlu olan yetkililere seslenerek “Biz bu toz ve çamur ile yaşamak zorunda değiliz. Biz bunu hak etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘MÜŞTERİ GELMEZ OLDU’

İşlerinin her geçen gün daha da kötüye gittiğini aktaran Zücaciye dükkanı sahibi Nafiye Harran ise tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “İşlerimiz zaten son zamanlarda iyiden iyiye kötüye gidiyor. Sürekli dengesiz olan Dolar insanları pazarlardan alıkoyuyor. Tüm bu ekonomik sıkıntılar yetmezmiş gibi birde dükkanın önünde 2 aydır açılmış çukur ve tümseklerden dolayı müşteri gelmez oldu.”

To Top