Dünya11/02/2019 13:46

Belçika’da genel grev Çarşamba günü hayatı felç edecek

Genel grev çağrısı Belçika’nın güçlü sendikaları tarafından yapıldı. Salı gecesi saat 22.00’de başlayacak olan grev, Çarşamba günü aynı saatte sona erecek.

İş yerleri, özel şirketler ve idari kurumları dahil tüm sektörler grevden etkilenecek. Sosyalist, Hristiyan ve Liberal sendikalar yaptıkları ortak açıklamada, taleplerinin cevap bulmaması halinde grevin sürdürüleceği uyarısında bulundu.

Demiryollarında çok az sayıda tren seferi gerçekleştirilmesi öngörülüyor. Havayollarında Brussels Airlines, 200’ü aşkın uçuşu iptal ederek, 16 bin dolayında yolcusuna geri ödeme veya başka bir tarihe seyahat önerdi. Charleroi -Bruxelles-Sud havaalanı tamamen felç olacak.

Hastane, yerel ve federal polis, atık toplayıcıları gibi diğer sektörler de iş durdurarak greve katılacak. Ayrıca liman çalışanları ve kamyon şoförleri de greve katılacaklarını bildirdi. Bununla birlikte alışveriş merkezleri ve şirketlerin önünde barikatlar kurulması planlanıyor.

Belçika’da sendikalar en son Aralık 2014’te dönemin liberal hükümetinin ekonomi programına karşı bu çapta bir eyleme gitmişlerdi.

Tepkinin kökeninde, 2019 ile 2020 yıllarına ilişkin ücret sorunu konusunda işverenlerle görüşmelerin kesilmesi yer alıyor. Sendika yetkilileri, yüzde 0,8’lik ücret artışını yetersiz görüyor.

To Top