Dünya14/07/2019 01:08

Fransa uzay komutanlığı kurdu

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 14 Temmuz ulusal bayramı geçit töreni öncesi yaptığı açıklamada, uzaya ilişkin askeri bir komutanlık ilan etti.

Macron, “Uzay kapasitelerimizi geliştirme ve güçlendirmeyi teminat altına almak için, gelecek Eylül ayında büyük bir uzay komutanlığı kurulacak” dedi.

Askeri bir topluluk önünde konuşan Cumhurbaşkanı, bu komutanlığın Hava Kuvvetleri bünyesinde olacağını ancak zaman içerisinde Hava ve Uzay Ordusu olacağını bildirdi.

Uzayı “yol çatığı çatışmalı durumla ulusal güvenlik için gerçek bir sorun” olarak tanımlayan Macron, geçen yıl da Fransa’nın bir uzay savunma stratejisine sahip olacağını açıklamıştı.

Macron, bunun artık hazır olduğunu belirterek, “Bakan (Ordu Bakanı Florence Parly) tarafından bana önerilen ve onayladığım yeni uzay ve askeri doktrin, uzay savunmamızı, uzaydan güvenceye almayı sağlayacak” diye konuştu.

Macron, “Uzaysal duruma ilişkin bilgimizi güçlendireceğiz, uydularımızı aktif bir şekilde daha iyi koruyacağız” diye eklerken, bu alan kaçınılmaz olarak yeni yatırımların yapılacağını belirtti.

UZAYDA EGEMENLİK SAVAŞI

Uzun bir süredir büyük güçler, uzayı da yeni çatışma alanı olarak belirledi. Casusluk, siber saldırılar, uydu karşıtı silahlar giderek yayılırken, böylece uzay da askeri operasyonların kaçınılmaz sahasına dönüştü. Devletler son yıllarda uzay savaşlarına hazırlıklarını arttırdı. Fransa da yüksek düzeyde stratejik olarak değerlendirilen alandaki kapasitelerini hem büyüttü hem de daha askeri hale getirdi.

Mevcut durumda en büyük uzay güçleri ABD, Çin e Rusya olarak biliniyor. Her üçü de uzayda egemen olmak için yarış halinde.

To Top