26 March 2023
KADIN MANŞET

YJA Star’dan Newroz mesajı: Newroz direniş, umut ve özgürlük bayramıdır

“2021 yılı Newroz’u özgürlük Newroz’u olacaktır” şiarıyla herkesi Newroz ateşini gürleştirmeye davet etti.

YJA Merkez Karargâh Komutanlığı, Newroz’u yazılı bir açıklama ile kutladı.

“Halkların ortak mücadele ve direniş sembolü olan Newroz Bayramı’nı, başta Önderliğimiz olmak üzere direniş geleneğine yeniden ruh veren Mazlum Doğan, Zekiye Alkan, Rahşan, Ronahi, Berivan ve Semalardan Şoreş Beytuşebaplara kadar tüm kahraman şehitlerimize ve halkımıza kutluyoruz” dedi.

Dünün Dehaklarının yerini bugün Erdoğan ve faşist rejiminin aldığını ifade eden komutanlık, Dehakların işgalci ordusunun tarumar edilerek,

halkların özgürlük meşalelerinin bu kez de Garê’den yakıldığını kaydetti.

Garê’nin son sözün direnlerin söyleyeceğinin somut ifadesi olduğunu belirtten YJA-Star, “Newroz’da birleşmek tarihsel direnişlerin bir emridir.” dedi.

Kadınların bu Newroz’da da sonuna kadar Önderliklerini sahipleneceklerini kaydeden Komutanlık, şu hususlara dikkat çekti.

Bu anlamda Önderlik üzerindeki fiziki tecridi kırma, sağlığını güvenceye alma ve demokratik zeminlerde çalışma olanaklarını sağlayana kadar direnişimizi bir nebze aksatmayacağız, her solukta bu iddianın eylemcisi olacağız. Newroz’da yakılan her meşale Özgür Önderlik ve özgür yaşamda ısrarımızın andı olacaktır.

Newroz’un direniş, umut ve özgürlük bayramı olduğunu hatırlattan YJA-Star, bu Newroz’da halkların zafere bir adım daha yaklaşacağını belirtti.

Her kadının korku tanımadan Newroz alanlarına akması gerektiğini ifade etti.

KJK’nin “Kadın kırımına karşı özgür kadını ve toplumu savunma zamanı” hamlesinin öncü mücadele gücü olarak kendilerini gördüklerini belirtten komutanlık,

YJA-Star’ın ortak amaç ve ortak ruhla savaşan Kürt, Arap, Türk, Asuri-Süryani, Acem, Fars ve enternasyonal neferleri olarak, fedai çizgide mücadeleyi büyeceklerini belirtti.

Açıklama şu çağrı ile son buldu:

Mazlumlar’dan, Zekiye Alkan, Rahşan, Ronahi, Berivan, Sema ve daha nice kahramanlara kadar şehitlerden aldığımız direniş mirasını Şoreşler’in mirası ile birleştirerek kesinlikle zafere ulaştıracağız. “2021 yılı Newroz’u özgürlük Newroz’u olacaktır” şiarıyla Newroz’u kutluyor, tüm kadınları, gençleri ve halkımızı Newroz ateşini gürleştirmeye davet ediyoruz.