3 October 2022
Öne Çıkanlar

Açlık grevi direnişçileri eylemin 237’nci gününde

Önder Apo’nun sağlık güvenlik ve özgürlüğü için hapishanelerde başlatılan süresiz dönüşümlü açlık grevi eylemi 237’nci gününe girdi.

Mexmur’da başlatılan eylem 216, Yunanistan’da ise 199’uncu güne ulaştı.

İmralı Zindanı’nda 23 yıldır rehin tutulan Önder Apo’nun sağlık güvenlik ve özgürlüğü için 27 Kasım 2020’de hapishanelerde başlatılan süresiz dönüşümlü açlık grevi, 47’nci grupla 237’nci gününde devam ediyor.

Tutsaklar, 5’er gün olan eylemi, 14 Temmuz’dan itibaren 15 güne çıkardı.

Başûre Kürdistan Bölgesi’ne bağlı Mexmur Kampı’nda kadınlar öncülüğünde 18 Aralık’ta başlatılan açlık grevi eylemi 216’ncı gününe girerken, Yunanistan’ın Lavrio Kampı’nda kalanların da aynı taleple başlattığı açlık grevi eylemi 199’uncu gününde devam ediyor.

Açlık grevleriyle birlikte hapishanelerde artan hak ihlallerine dikkat çeken Mele Kazım Sertkaya, zorbalığa ve zülme karşı çıkmanın farz olduğunu belirtti.

Bugün dahi temel hakları için açlık grevine giren binlerce kişi var. Nefsinin önüne geçmiş ve yaşamını kısıtlamış.

Sertkaya, zorbalıklara ve yaşanan zulümlere karşı ses çıkarılmamasının nedenini “imanın zayıflığı” olarak niteledi.

Kim bir dilin inkarını yapıyorsa kafirdir. Dilin inkarı yapılamaz.

Yine Allah’ın kelamına göre kimse dili inkâr edemez, lakin bugün dilimiz inkâr ediliyor. Allah’ın bize verdiği temel haklarımız kim tarafından inkar ediliyor? Türk devleti tarafından inkâr ediliyor!

Kazım Sertkaya son olarak, insana, hayvana ve doğaya yapılan zulümleri kabul edenlerin ne imanının, ne de vicdanının olmadığını kaydederek, yaşanan hukuksuzluklara tepki gösterdi.