3 October 2022
GÜNCEL MANŞET

AKP-MHP faşist bloku, kadınlara güvensiz bir hayat dayatıyor

Şimdi ekranlarınıza getireceğimiz haberler, AKP-MHP faşist blokunun, kadınlara ne kadar güvensiz bir hayat dayattığını gösteriyor.
Kadınlar, karakollardan geri gönderiliyor, uzaklaştırma kararları ise sadece göstermelik alınıyor.
Ortaya çıkan tabloda, erkek şiddeti tırmanıyor, devlet ise faillerin sırtını sıvazlıyor.

Amed’de yaşayan Şevin, Mustafa B. isimli erkek tarafından bir yıl boyunca sistematik olarak cinsel taciz ve saldırıya uğradı, şiddet gördü, 3 yaşındaki kızına ve kız kardeşine tecavüzle tehdit edildi.

Her saldırı ve tehditten sonra karakola gidip Mustafa B. hakkında şikayette bulunan Şevin, polislerin cinsiyetçi söylemleri ve kötü muamelesine maruz kaldı.

Mustafa B.’yi 6 kez şikayet etmesine rağmen, kısa süreli uzaklaştırma kararları verildi ve her seferinde şiddet ve tehditlerin dozu arttı.

Şevin, “Başıma silah dayadı dedim ama ona inandılar. Şiddet gören bir kadına yardımcı olacağını düşündüğüm tüm kurumları aradım. Sonuç alamadım”dedi.

Karakolda “Seninle mi uğraşacağız, işimiz gücümüz var” denilerek geri gönderildğini, uzaklaştırma kararlarının ihlal edilmesine rağmen işlem yapılmadığını aktardı.

Cinsel saldırıya maruz kaldığında ise “İspatlayabilecek misin?” sorusuyla karşılaştı.

“Polis merkezinde öz güvenini depoluyor, daha fazla üzerime geliyor” sözlerini kullanan Şevin, dayaşanışma çağrısında bulundu.

“Biz kadınlar ancak birlik olursak güçlü oluruz. Tek başıma bu hukuk sistemi ile baş edemeyeceğimi biliyorum” dedi.

Mersin’in Yenişehir ilçesinde yaşayan Ö.E. isimli erkek, boşandığı eşinin annesini yakarak katletmek istedi.

Tedavi altına alınan kadın, Ö.E.’nin kendisini yaktıktan sonra koridorda hiçbir şey yapmadan izlediğini söyledi.

Annesinin maruz kaldığı vahşete ilişkin konuşan S.D. ise fail erkek hakkında şiddet ve tehditlere karşı karakola şikayette bulunduklarını, uzaklaştırma kararı olmasına rağmen tehditlerin devam ettiğini söyledi.

Failin en ağır cezayı alması için mücadele edeceklerini belirtti.