27 September 2022
KADIN MANŞET

Zürih’te kadınlar polis saldırılarına rağmen yürüdü

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü eylemleri, Avrupa’nın bir çok kentinde, TJK-E öncülüğünde “Kadın kırımına karşı özgür kadını ve özgür toplumu savunma zamanı” şiarıyla devam ediyor.

İsviçre’nin Zürich kentinde kadınların yaptığı eylem polis saldırılarına rağmen yapıldı.

Aralarında Kürt Kadın Hareketi ve feminist kadınların olduğu grubu, polis barikatlarla ablukaya aldığı meydana almazken, kadınlar ise meydana çıkan yolları trafiğe kapatarak, eyleme geçti.

Eyleme geçen kadınlara polis saldırdı, çok sayıda kadını gözaltına aldı. Polisin saldırı ve engelleme girişimine rağmen kadınlar yürüyüşe geçti.

Almanya’nın bir çok kentinde de kadınlar alanlardaydı. Düsseldorf kentinde binlerce kadın bir araya geldi. Kitle yürüyüşe geçmeden önce bir konuşma yapan KNK Üyesi Nilüfer Koç, Rojava’da Daiş saldırılarından sonra faşist şef Erdoğan’a bağlı çetelerin uyguladığı kadın soykırımına dikkat çekti. Konuşmalar ardından binlerce kadın yürüyüşe geçti.

Erbanelerin çalındığı yürüyüşte renkli görüntüler ortaya çıktı.

Eylemlerin başka bir durağı Aurich oldu.

Almanya’da Kassel’de alanlara çıkan yüzlerce kadın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü kutladı.

Heilbronn kentinde de Kürt Kadın hareketi öncülüğünde bir miting düzenlendi.

Lübeck’te de kadınlar 8 Mart’ı bir miting ile kutladı.

Norveç’in başkenti Oslo’da da etkinlik düzenlendi. Etkinliğe Rojhilat ve Başur Kürdistanlı kadınlar da katıldı. Oslo merkezinde açılan stantta “Diktatörün yargılanması için 100 neden, 100 bin imza” kampanyası için imza toplandı. Öte yandan Fransa Kürt Kadın Hareketi, “Kadın kırımına karşı özgür kadını ve özgür toplumu savunma zamanı” şiarıyla 7 Mart Pazar günü Paris’in Republique Meydanı’nda saat 12:00’de yapılacak miting için çağrı yaptı.