3 October 2022
Öne Çıkanlar

Belçika Parlamentosu Êzidî soykırımını tanıdı

Belçika Parlamentosu, 2014’ten itibaren DAİŞ tarafından Êzidîlere yönelik soykırım suçunu kabul etti ve mahkum etti. Tasarı parlamentoda oy birliği ile kabul edildi.

Êzidîlere yönelik soykırımın tanınması ve işlenen soykırım suçu faillerinin bulunarak yargılanmasını hedefleyen karar tasarısı Belçika Parlamentosu’nda oy birliği ile onaylandı.

Karar tasarısı Haziran sonunda ilk olarak Belçika Parlamentosu’nun Dış İlişkiler Komisyonu’nda oybirliği ile kabul edilmişti.

Tasarı 14 Temmuz’da Belçika Temsilciler Meclisi’nin gündemine geldi.

Yürütülen tartışmalardan bir gün sonra, 15 Temmuz akşamı oylama yapıldı.

Oylama sonucunda tüm grupların desteğiyle soykırımı tanıyan tasarı kabul edildi.

Oylamadan önce ANF’ye konuşan tasarının yazarlarından Milletvekili Koen Metsu, “Herkes tarafından onaylanacak. Başardık” dedi.

Tartışmalar sırasında Hristiyan Demokrat CHD Parti’den Georges Dallemagne ise, soykırım saldırının yıldönümü olan 3 Ağustos’tan önce kararın onaylanmasının önemli olduğuna dikkat çekti.

Soykırımı “Dünya çapında küçük bir topluluğa karşı işlenen korkunç bir suçtur” sözleriyle tanımladı.

Çevreci Ecolo partisinden Samuel Cogolati, 21’inci yüzyılda kadınlar ve çocuklara karşı işlenen bu suçların hukuktaki adının “soykırım” olduğunu vurguladı.

Sosyalist Parti’den Christophe Lacroix ise, karırın tüm toplum tarafından uzun zamandır beklenen güçlü bir sembolik ve siyasi nitelik taşıdığını söyledi.

Fransızca ve Flamanca hazırlanan on sayfalık karar tasarısında Êzidîlere yönelik suçlar sıralandı.

Karar tasarısında DAİŞ’in Irak ve Suriye’de Êzidîlere karşı 2014’ten beri işlediği soykırım suçunu kabul edildi ve mahkum edildi.

Federal hükümetten isetenen taleplerden bazıları ise şöyle,

– DAİŞ tarafından Irak ve Suriye’de Êzidîlere karşı işlenen soykırım suçunun cezasız kalmaması için ulusal ve uluslararası hukukun tüm imkanlarını kullanması,

– Harap olmuş kasaba ve köylerin yeniden inşasına katkıda bulunulması,

-Cinsel şiddete, köleliğe veya diğer insanlık dışı ve aşağılayıcı muameleye maruz kalmış gruplara özel insani yardım sağlanması.

Belçika Temsilciler Meclisi’nin de soykırım tasarısını kabulüyle, uluslararası baskının arttırılması amaçlanıyor.