5 February 2023
KADIN MANŞET

Besê Erzincan: Daha radikal ve örgütlü mücadele edersek sonuç alabiliriz

Fırat Haber ajansının sorularını yanıtlayan KJK koordinasyonu üyesi Besê Erzincan dünyada gelişen kadın mücadelesini de değerlendirdi.

Latin Amerika ve Avrupa’da yükselen kadın mücadelelerine dikkat çekerek, “Bunlar da gösteriyor ki, kadınlar olarak daha radikal ve örgütlü mücadele edersek mutlaka sonuç alabiliriz. Dar taleplerle mücadele sınırlandırılmamalı.” dedi.

Kadınların erkek egemenliğini temsil eden devletlere karşı alternatif sistem ve yapılanmalarını oluşturmaları gerektiğini belirtti, Rojava örneğini verdi.

Devletlerin gelişen kadın mücadelesini kendi sistemleri içine almak istediğine dikkat çekerek, uyarılarda bulundu.

Kapitalist modernite tarafından liberal feminist akımla radikal kadın özgürlük hareketleri etkisizleştirilmeye çalışılıyor. Bu anlamda duyarlı olmak kadar, örgütlü olmak da önemlidir.

Sisteme karşı örgütlü ve ortak bir mücadelenin altını çizdi.

Besê Erzincan erkeği dönüştürme konusuna ilişkin konuştu, “Eksiklikler var” dedi.

Diğer önemli bir konu da topluma ve erkeğe yaklaşımdaki eksikliklerimizdir. Önemli bir erkek kitlesi kadın özgürlük çizgisini anlamak ve bu çizgiye katılmak istiyor. Kadın hareketleri olarak bu konuya stratejik yaklaşmalıyız. Egemen erkekliğin çözülüşü, egemen erkeğin öldürülmesi gündemlerimize daha fazla girmeliydi.

Ekoloji ve insan hakları alanında çok önemli bir kadın ve gençlik katılımı ile öncülüğü olduğunu, bu mücadelelerinin de kadın hareketleri ile birleşerek son derece etkili bir mücadele yürütebileceklerini kaydetti.

Dünyadaki kadın örgütlerinin ortak mücadeleye doğru evrilen bir yaklaşımı olduğunu ifade eden Besê Erzincan, şu hususlara dikkat çekti.

Enternasyonal çalışmaların farklı kavramlar ve çalışmalarla yeniden güçleneceği bir dönem içindeyiz. Artık dünyada her yer devrim alanıdır. Kadınlar da bu devrimin temel öznesidir. Kadın birliklerinin, ittifaklarının geliştirilmesi kadın özgürlük mücadelesi açısından stratejiktir.

Kürt Kadın Hareketi olarak ideolojik anlamda son derece donanımlı olduklarını, Kadın devrimini; kadın örgütlülükleri, eylemleri, inşa ile geliştirdiklerini belirtti.

Kürt kadınları olarak örgütlü düzey; erkek egemen sistem karşısındaki direniş, ideolojik, siyasi, askeri, pratik olarak geldikleri aşamanın doğalında bir öncülük misyonu geliştirdiğini söyledi.

“Dünya kadınları açısından öncülük rol ve misyonumuzu ortaya çıkardı. Kürt Kadın Hareketi, kabul görüyor, dikkate alınıyor” diyen Besê Erzincan, Kürt-Arap ittifakının en çok da kadınlar üzerinden oluştuğunu, Fars kadınları açısından da önemli bir etkileme düzeyleri olduğunu anlattı.

Türkiye’de sol ve sosyalist kadın hareketlerinin ortak cephesi temelinde örgütlenen KBDH çalışmalarıyla var olan ittifakları daha da derinleştireceklerini vurguladı.

Şengal Özerk Yönetimi’nin resmileşmesinin de, kadınların direnişiyle mümkün olacağını ekledi.