3 October 2022
Öne Çıkanlar

Besê Hozat: İmralı’da bir özel soykırım rejimi uygulanıyor

KCK yürütme Konseyi eşbaşkanı Besê Hozat, Fırat Haber Ajansının sorularını yanıtladı.
İlk olarak İmralı tecridine ilişkin konuşan Besê Hozat, “İmralı’da bir özel soykırum rejimi uygulanıyor” dedi.
Türkiye halklarının, faşizm cenderesinden ancak İmralı işkence-tecrit sistemine karşı çıkarak kurtulabileceğini vurguladı

“İmralı’da ABD’nin, İngiltere’nin, İsrail’in ve AB ülkelerinin üzerinde mutabık kaldığı ve faşist Türk devletinin gardiyanlığını yaptığı bir özel savaş-soykırım rejimi uygulanıyor.” dedi.

Kapitalist sistemin Önder Apo’nun düşüncelerinden ve toplumum bu düşüncelerden etkilenmesinden korktuğunu kaydeden Besê Hozat, şunları vurguladı:
Kapitalist hegemonik sistem Ortadoğu’yu yeniden dizayn ederken Rêber Apo’nun etkisini ortadan kaldırmaya ve Özgürlük Hareketi’ni tasfiye etmeye çalışıyor. Rêber Apo’nun önderliğinde 48 yıllık amansız büyük bir mücadele ile yaratılan tüm değerleri hizmetine koymayı amaçlıyor. İmralı tecrit sistemi, başını ABD’nin çektiği uluslararası güçlerin bölge stratejisinin ve politikalarının esasını oluşturuyor. Ortadoğu’ya müdahaleyi nasıl uluslararası komplo ile başlattılarsa şimdi de Rêber Apo’yu, Hareket’ini, özgür Kürt toplumunu tasfiye ederek bu müdahaleyi yeni bir dizaynla sonuca götürmeye çalışıyorlar.

KCK Yürütme Konseyi eşbaşkanı Besê Hozat, Başûr’a yönelik işgal saldırılarının da bu planın bir parçası olduğunu ve uluslararası komplonun devamı olarak geliştirildiğini ekledi.

Besê Hozat, İmralı tecrit sisteminin Kürtlere soykırım politikası ve Türkiye’yi faşizmle yönetmenin kanunu haline geldiğini kaydetti.

Türkiye halklarının, bu faşist cendereden İmralı işkence-tecrit sistemine karşı çıkarak kurtulabileceğini vurguladı.

“Bu açıdan Türkiye’de aydınların, sanatçıların, kadın ve çevre hareketlerinin ve tüm demokrasi güçlerinin, İmralı işkence-tecrit sistemine karşı mücadele etmesi, Rêber Apo’nun özgürlüğünü savunması gerekiyor.” dedi.

Önder Apo’nun özgürlüğünü savunmanın demokrat, eşitlikçi ve özgürlükçü olmanın, adalet ve hukuk savunucusu olmanın gereği ve ölçüsü olduğunu belirtti.

KCK Yürütme Konseyi eşbaşkanı Besê Hozat, tecride karşı direnişe de dikkat çekti.

9 yıldır Strasbourg’ta devam eden ‘Öcalan’a Özgürlük Nöbet Eylemi’ni hatırlattan Hozat, Kürt halkı ve dostlarının direnişini selamladı ve dünya da gelişen Önder Apo’ya özgürlük kampanyalarına dikkat çetki.

Bu çalışmayı yürüten herkesi saygıyla selamlıyoruz. Bu çalışmalar çok önemli olmakla birlikte Rêber Apo’nun özgürlük mücadelesini her yerde bütünlüklü yürütmemiz gerekmektedir. Amacımız Rêber Apo’nun fiziki özgürlüğünü sağlamak olduğundan çok daha fazla çalışmak ve mücadele etmek durumundayız. Halkımızı ve dostlarımızı, kadınları, demokratik tüm çevre ve güçleri, Rêber Apo’nun fiziki özgürlüğünü sağlama mücadelesini büyütmeye ve mutlaka sonuç almaya çağırıyorum.