3 October 2022
Öne Çıkanlar

Besê Hozat: Kürtlerle yan yana görünmeyelim anlayışı demokrasi ittifakını zehirliyor

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Besê Hozat, AKP-MHP faşist ittifakından kurtulmanın tek yolunun, demokrasi ittifakı olduğunun altını çizdi. Geniş demokrasi ittifakının önündeki en büyük engelin ise “Kürtlerle fazla yan yana görünmeyelim” diyen milliyetçilik zehirine bulaşmış zihniyetler olduğuna dikkatleri çekti.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Besê Hozat Fırat Haber Ajansı’na yaptığı değerlendirmelerin son bölümünde demokrasi ittifakının önemine değindi.

Bir dizi uyarılarda bulundu.

Kürtlerle fazla yan yana görünmeyelim ya da Kürtler çok yararlanmasın anlayışının, demokrasi ittifakının gelişmesini zehirlediğine dikkat çekti.

Gerçek bir demokrasi mücadelesi vereceklerin öncelikle bu zehirden kurtulmaları gerektiğini söyledi.

Besê Hozat, bu çevrelere, milliyetçilik zehirinden kurtulun çağrısı yaptı.

Türkiye’de Sol Parti ve CHP içinde bir kesim kendisine solcuyum, sosyalistim, demokratım diyor fakat bir kalp zehirlenmesi yaşıyor. Milliyetçilik korkunç bir zehirdir. Bu zehir faşizmin temel dayanağı, doğal ittifak gücüdür. Bundan ivedilikle kurtulmak gerekiyor.

Geniş bir demokrasi ittifakının önünde bu tür anlayışlar büyük engeldir hatırlatması yapan Bese Hozat önemli uyarılarda bulundu:

Faşizmden kurtulmanın tek yolu, faşizm karşıtı tüm demokratik güçlerin bir araya gelerek mücadele etmesidir. Basit çıkar hesapları içerisine girilmezse demokrasi ittifakını kurmanın hiçbir zorluğu yoktur. Az olsun benim olsun, faşizme karşı mücadele edelim ama Kürtlerle fazla yan yana görünmeyelim, ya da Kürtler çok yararlanmasın anlayışı, demokrasi ittifakının gelişmesini zehirliyor.

Türkiye’nin demokratikleşmesini isteyen güçler demokrasi, adalet, hukuk ilkeleri üzerinden bir araya gelip mücadele yürütebilse bu faşist iktidar birkaç ay bile ayakta kalamaz dedi.

Hiçbir toplumsal mücadele yürütmeden seçimle bu iktidarı yıkarız, diyen CHP anlayışının büyük bir aldatmaca olduğunun da altını çizdi.

CHP ve CHP’nin bu anlayışını paylaşanlar, Türkiye toplumuna, Türkiye’nin demokratik, özgür geleceğine en büyük kötülüğü yapıyor uyarısı yaptı.

Faşizm toplumsal mücadele ile yenilir. dedi.

“Toplumun tepkisine provokasyon demek faşizme destek sunmaktır” diye tepkini dile getirdi.

Bu tutumun başka bir anlamı yoktur dedi ve şu çağrıyı yaptı.

Faşizme karşı olan her kesimi kapsayan esnek, kapsayıcı geniş bir demokrasi ittifakı en acil görevdir. İnsanlık tarihine, Türkiye toplumuna, Türkiye’nin demokratik, özgür geleceğine karşı sorumluluk taşıyan herkesin demokrasi ittifakında bir araya gelerek faşizme karşı gücünü birleştirmesi ve toplumsal mücadele içine girmesi gerekiyor. Bunun olması durumunda faşizm yıkılacak, demokratik Türkiye’nin önü açılacaktır.