26 March 2023
KADIN

Birleşik Kürt Kadınları Platformu’ndan deklarasyon

Birleşik Kürt Kadınları Platformu’ndan deklarasyon

Amed’de oluşturulan Birleşik Kürt Kadınları Platformu, bir deklarasyon yayımlayarak, birliğin önemine dikkat çekti ve ilkelerini açıkladı.

Amed’de 23 Aralık 2017’de “Kürt kadınları süreci tartışıyor” buluşması sonrası kadınların ulusal birlik çalışmalar kapsamında kurduğu ‘Platforma Yekitiya Jinên Kurd / Birleşik Kürt Kadınları Platformu’, deklarasyon yayımladı.

Platformun deklarasyonunda, “Kürt Kadınları olarak tarihimizde her zaman söylenen ‘Ey Kürtler! Birlik olun; eğer birlik olmazsanız, birer birer yok olursunuz!’ söylemini şiar alarak bir araya geldik. Kürt ve kadın kimliğine yönelen baskı, zulüm ve asimilasyona karşı bir duruş sergilemek ve milli birliğin inşasına katkıda bulunmak amacıyla ‘Platforma Yekitiya Jinên Kurd / Birleşik Kürt Kadın Platformu’nu kurduk. Platformumuz çalışmalarını aşağıdaki ilkeler doğrultusunda gerçekleştirmeyi hedeflemektedir” denildi.

‘MÜCADELE EDEN KADINLAR DEĞERİMİZDİR’

Platformun ilkelerine deklarasyonda şöyle yer verildi:

“Buna göre Birleşik Kürt Kadın Platformu;

* Geçmişten bugüne Kürdistan’ın her bir parçasında zulme karşı yapılan mücadeleleri ve bu mücadelelerde yer alan kadınları bir değer olarak kabul eder.

* Kürtlerin milli çıkarlarını ve Kürt kadınlarının birliğini tüm parti, hareket, inisiyatif, dernek vb. oluşumların çıkarlarının üzerinde görür.

* Kürdistan’ın tüm parçalarında var olan etnik, din, siyasi vb. farklılıkların çatışma nedeni olmasını kabul etmez; bu farklılıkları bir demokratik gereklilik olarak kabul eder.

* Medya dilinin Kürtlerin ve kadınların birliğine katkıda bulunmasını, aksi bir dilden kaçınması gerekliliğini benimser.

* Akil Kürt kadınlarının tecrübelerinden yararlanmayı önemser ve Kürtlerin kendi aralarındaki çatışma süreçlerinde aracı ve birleştirici olarak görür.

* Dili, kimliğin görünürlüğü noktasında temel bir kriter olarak görür ve bu çerçevede gelişimine dönük her türlü çalışmayı destekler.

* Kürtlerin ve kadınların birliği için diyalog dilini geliştirmeye önem verir.

* Kürt ve Kürdistanlı kadınlara yönelen baskı, şiddet ve her türlü ayrımcı muamelenin karşısında durarak din, mezhep, siyasi duruş farklılığı gözetmeksizin kadınların ve birlikte mücadele iradelerinin yanında yer alır.”