26 March 2023
KADIN

Cumartesi Anneleri: Fail bellidir, fail devlettir!

Cumartesi Anneleri: Fail bellidir, fail devlettir!

Cumartesi Anneleri’nin 673’üncü haftasında 20 Şubat 1995’te gözaltına alınıp kaybedilen Rıdvan Karakoç için hakikat ve adalet talep edildi.

Cumartesi Anneleri, kayıpların akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle 673’üncü kez Galatasaray Meydan’ında bir araya geldi.

Eylemde açılan “Failler belli, kayıplar nerede?” pankartının üzerine kırmızı karanfiller ve barışı simgeleyen beyaz tülbent bırakıldı. Bu hafta 20 Şubat 1995’te İstanbul’da gözaltında kaybedilen ve daha sonra cenazesi bulunan Rıdvan Karakoç için hakikat ve adalet talebinde bulunuldu. Eylemde ayrıca 7 Aralık 2016’da yaşamını yitiren anne Asiye Karakoç’un adalet mücadelesini bıraktığı yerden sürdürücüleri olduğu da belirtildi.

23 YILDIR ADALET ARAŞIYI DEVAM EDİYOR

21 Mart 1995’te gözaltında kaybedilen ve daha sonra cenazesine ulaşılan Hasan Ocak’ın ağabeyi Hüseyin Ocak ilk olarak konuştu. Rıdvan Karakoç’un 23 yıllık süreçte hayatlarında önemli bir yer edindiğini söyleyen Ocak, “Beykoz Cumhuriyet Savcılığında Hasan’ın dosyasına bakarken, bir tanesini Kenan Bilgin’e benzetmiştim. Savcıya götürdüm Kenan Bilgin olduğunu söyledim. Hasan’ın defin işleri bittikten bir hafta sonra Kenan Bilgin olarak teşhis ettiğim kişinin parmak izlerinin Rıdvan’a ait olduğu ailesine bildirilmiş” diye ifade etti. 23 yıldır adalet arayışlarının devam ettiğini kaydeden Ocak, Asiye Annenin mücadelesinin sürdürücüleri olacaklarını kaydetti.

‘FAİLİ BELLİDİR, FAİL DEVLETTİR’

Daha sonra söz alan Rıdvan Karakoç’un kardeşi Hasan Karakoç ise 23 yıldır Galatasaray Meydanı’nda olduklarını ve birçok annenin yaşamını yitirişine şahit olduklarını kaydetti. Ülkeyi yönetenlerin sağır ve dilsizi oynadıklarını belirten Karakoç, “Dosya 23 yıldır adliyenin tozlu raflarında bekletiliyor ve hiç bir yol kat edilmemiş durumda. Dönem dönem savcılara soruyoruz. Ancak her gittiğimiz de savcıların değiştiğini görüyoruz. Hukuk devletiyseniz hukuku bu dosyalara da uygulamanız gerekiyor” dedi. Türkiye’de binlerce faili meçhul cinayetin olduğunu hatırlatan Karakoç, “Faili bellidir, fail devlettir” dedi. Karakoç, “100 yıl, bin yıl da geçse bu davadan geçmeyeceğiz. Torunların annelerin elleri yakanızda olacaktır” sözleri ile konuşmasını sonlandırdı.

POLİS RIDVAN’I TEHDİT EDİYORDU

Bu haftaki basın açıklamasını Cumartesi İnsanlarından Gönül Sonbahar yaptı. Gözaltında kaybedilenlere ulaşmak istediklerini dile getiren Sonbahar, “İnsanlığa karşı işlenmiş bu ağır suçun faillerinin ve tüm sorumlularının yargılanarak cezalandırılmalarını istiyoruz” dedi.

Rıdvan Karakoç’un gözaltında kaybedilişinin 23’üncü yılından iki yıl önce yaşamını yitiren Asiye Karakoç’un bıraktığı yerden “Rıdvan için, bütün kayıplarımız için adalet istiyoruz!” diyerek buluştuklarını dile getiren Sonbahar, “İstanbul’da yaşayan 34 yaşındaki Rıdvan Karakoç, 90’lı yıllarda Kürt siyasi partileri ile sanat ve kültür kurumlarında çalışmalar yürütüyordu. 1994 yılında gözaltındaki bir kişinin verdiği ifade doğrultusunda hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Bu kararın ardından Rıdvan Karakoç’u arayan polis, ailesinin evini abluka altına aldı. Sık sık evi basan polisler aile bireylerini darp ediyor, ‘Rıdvan gelip teslim olmazsa biz bulur öldürürüz’ diye tehdit ediyordu” dedi.

Rıdvan Karakoç’un evine gitmediğini, avukat Eren Keskin ve ailesiyle iletişimde olduğunu belirten Sonbahar, bu haberleşmenin 15 Şubat 1995 tarihinden sonra kesildiğini söyledi. Eve yapılan baskınların bu tarihten sonra son bulduğunu aktaran Sonbahar, Karakoç’tan da bir daha haber alınmadığını belirtti. Karakoç ailesinin çocukları için başvuru yapmadık yer bırakmadığını sözlerine ekleyen Sonbahar, “110 günlük ısrarlı bir aramanın sonunda, 3 Haziran 1995 tarihinde Rıdvan’ın cansız bedenine Altınşehir Kimsesizler Mezarlığı’nda ulaşıldı. Böylece Rıdvan Karakoç’un işkence ile öldürülmüş bedeninin 2 Mart 1995 tarihinde Beykoz’da ormanlık alana atıldığı, ölü muayenesi sonrasında fotoğraflarının çekildiği, parmak izlerinin alındığı, 26 Mart 1995 tarihinde de Adli Tıp’a teslim edildiği gerçeği açığa çıktı. Savcılık dahil, tüm resmi kurumlardan geçen Rıdvan’ın cansız bedeni emniyette parmak izi olmasına rağmen ‘kimliği meçhul kişi’ olarak gizlice Altınşehir Kimsesizler Mezarlığı’na defnedilmişti” dedi.

ADALET ARAYIŞI DEVAM EDECEK

Suça ilişkin yeterli şüphe oluşmasına ve maddi hakikati açığa çıkartacak, faillerin yargılanmasını sağlayacak etkili bir soruşturmanın yürütülmediğini dile getiren Sonbahar, Karakoç Ailesi’nin hakikat ve adalete ulaşma girişimlerinin sonuçsuz bırakıldığını söyledi. 23 yıldır Beykoz Savcılığı’nın 1995/805 esas sayılı soruşturma dosyasında, rutin yazışmalar dışında hiçbir işlem yapılmadığını vurgulayan Sonbahar, “Rıdvan Karakoç için, gözaltında kaybedilenler için adalet istemeye devam edeceğiz” dedi.

Açıklamanın ardından eylem sona erdi.