20 May 2022
Öne Çıkanlar

Danimarkalı politikacı Pernille Frahm: PKK yasağı Erdoğan Türkiyesi için bir ödüldür

“PKK yasağı Erdoğan Türkiyesi için bir ödüldür” diyen Avrupa Parlamentosu eski üyelerinden Danimarkalı politikacı Pernille Frahm, Batı dünyasının çıkarlarına göre şekillenen ‘terör örgütleri listesi’nden PKK’nin çıkarılması gerektiğini söyledi.

Uluslararası Kürtlere Adalet İnisiyatifi öncülüğünde 13 Aralık 2021’de başlatılan “PKK terör örgütleri listelerinden çıkarılsın” kampanyasının imzacılarından bir de Pernille Frahm’di.

Avrupa Parlamentosu eski üyelerinden Danimarkalı politikacı Pernille Frahm, Batı dünyasının çıkarlarına göre şekillenen ‘terör örgütleri listesi’nden PKK’nin çıkarılması gerektiğini söyledi.

PKK yasağının, Erdoğan Türkiyesi için ödül olduğunu belirttti.

PKK’nin Avrupa’da Listeye alındığı 2011 yıllarını değerlendirdi.

İkiz Kuleler’e saldırının Avrupa’da ve dünyanın geri kalanında çok şey değiştirdiğini Avrupa’nın bu yıllarda terörle mücadelede yeni politikalara karar verdiğini hatırlattı.

Pernille Frahm, Kendisinin de o süreçe Avrupa Parlamentosu sivil haklar komitesi olan LIBE’de yer aldığı ifade etti.

Terör listesinin, ABD’nin teröre karşı müttefik olarak istediği devletler arasındaki siyasi müzakerelerin bir sonucu olduğunu belirtti.

Frahm “Afganistan ve Irak’a yapılacak saldırı için Türkiye’deki hava üslerine ihtiyaçları vardı. Ödül de Türk iktidarının düşmanlarını Batı dünyasının düşmanı yapmaktı.” dedi

‘Terör örgütleri listesi’nin, Batı dünyasının çıkarlarına göre şekillendiğini ifade eden Frahm, çıkarların değişmesi durumunda listenin de güncellendiğini belirtti.

İran’daki Halkın Mücahitleri’nin listeye alınması ve listeden çıkarılmasını örnek gösteren Frahm, “Batı’nın artık İran’daki liderlerin yardımına ihtiyacı yok, bu yüzden onların düşmanlarıyla savaşmamıza da gerek yok, denildi” şeklinde konuştu.

Batılı ülkelerde oluşturulan listelerin, korkulması gereken grupların listesi olmadığını belirten Frahm, şöyle devam etti: “Bu, ABD ve Batı Avrupa’nın stratejik dostlarının düşmanlarının bir listesidir. PKK’nin listede olmasının tek nedeni, Erdoğan’ın Türkiye’sine düşman olmaları ve Batı’nın onun sadakatine ihtiyaçları olduğunu düşünmeleri.”

PKK’nin ‘terör örgütleri listesi’nden çıkarılması için yapılan çalışmalar kapsamında Avrupa toplumunun aydınlatılması gerektiğine işaret ettti

Son yıllarda bu durumun değiştiğini belirten Avrupalı politikacı, PKK ve Kürtler için adalet mücadelesinde başarılı olacağını kaydetti

“Gittikçe daha fazla parlamento bunun için çalışmaya karar verdi ve biz doğru yoldayız.” vurgusunda bulundu.