3 October 2022
GÜNCEL MANŞET

Gerillanın Zap, Avaşin ve Metina direnişi Avrupa’daki sahiplenme eylemleri sürüyor

Kürdistanlılar Almanya Fransa ve İsviçre’de ’düzenlediklri eylemlerle işgal saldırıları ve KDP’nin tutumu protesto etti.

Kürdistanlılar Türk ordusunun Başure Kurdistan’a yönelik işgal saldırılarını protesto etmeyi sürdürüyor.

Almanya’nın Mannheim kentinde bulunan Pradeplatz’da düzenlenen bir eylem ile Türk devletinin işgal saldırıları protesto edildi.

Eylemde yapılan konuşmalarda gerillanın kahramanca direnişine dikkat çekildi.

KDP’nin işgalci Türk ordusuyla mevzilerde direnen gerillaya karşı işbirliği yapmaktan vazgeçmesi istendi.

KDP’ye “Şimdiye kadar Kürt halkının çıkarlarına karşı yaptığınız yanlışlıklardan dönün, çünkü daha zaman var. Bugün birbirimize karşı savaşma günü değil, bugün birlik gönüdür” denildi.

Türk devletinin işgal saldırılarını protesto etmek amacıyla Fransa’nın Marignane kentindeki havaalanında ise sivil itaatsizlik eylemi düzenlendi.

Eylemde gençler KCK’nin yaptığı açıklamayı okudu.

Yaklaşık iki saat süren eylemde atılan sloganlarla gerilla direnişi selamlandı.

İsviçre’nin Cenevre kentinde bugün gerçekleşen ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesi düzenlenen bir eylem ile protesto edildi.

Her kesimden siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve göçmen örgütler ile pek çok İsviçreli siyasetçi katıldığı eylemde, emperyalist güçlerin savaş politikalarına karşı dünya halkları için barış zeminin yaratılması ve küresel iklim krizine karşı iklim adaletinin bir an önce sağlanması çağrıları yapıldı.

Kürdistanlılar adına yapılan çağrıda yine emperyalist güçlerin desteği ve ortaklığıyla Türk devletinin Kürdistan’a topyekun işgal girişimi ile sivil halkı hedef alan soykırım saldırılarının durdurulması çağrısında bulunuldu.