7 August 2022
Öne Çıkanlar

Halklar Strasbourg’da Konsey binası önünde Önder Apo’nun özgürlüğü için eylem başlattı

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, bugün Önder APO’ya yönelik “serbest kalma umudu olmadan ömür boyu hapsin kaldırılmasını” görüşürken, Kürdistanlılar da Konseyin bulunduğu alanda eylem halindeydi. 17 Aralık’a kadar sürecek eylemde Önder APO’ya yönelik AİHM kararlarının bir an önce uygulanması için Türkiye’ye baskı kurulması çağrısında bulunuldu.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin, önder apo’ya yönelik “umut hakkı”nı görüştüğü sırada Kürdistanlılar da konsey binası önünde Önder APO’nun özgürlüğü için eylem yaptı.

Kürdistanlılar, Komite’nin 2 Aralık’a kadar sürecek toplantısında, Önder APO’ya yönelik kararın uygulanması için Türk devletine ağır yaptırımlar uygulamasını istiyor.

Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi de bunun için konsey binası önünde 17 gün sürecek bir nöbet eylemi başlattığını duyurdu.

Eylemin ilk gününü İsviçre’den gelen 100 kişilik CDK-S aktivistleri sürdürdü.

Eyleme ilişkin konuşan CDK-S eşbaşkanı İsmail Kardaş, İmralı’da devam eden tecridin hiçbir hukuki ve insani dayanağının bulunmadığını vurguladı.

CDK-S eşbaşkanı Selma Sürer’de, Avrupalı kurumların sessizliğinden cesaret alan Türk devletinin tecridi sürdürdüğünü ve gerillaya karşı kimyasal silah kullanarak yeni bir suç işlediğini ifade etti.

Kürdistanlılar ve dostları basın açıklaması ardından yolu trafiğe kapatarak Avrupa Konseyi binasına yürüdü.

Bina girişini kapatan eylemciler, konseyin tutumunu protesto etti.

Oturma eyleminin ardından eylemciler, nöbet çadırına geri döndü.

Eylem sırasında televizyonumuza konuşan KCDK-E eşbaşkanı Yüksel Koç’da önder Apo’nun özgürlüğünün Orta doğu halklarının özgürlüğü olduğunu kaydetti.

Çadır eyleminde nöbetler tutulurken CDK-S Eşbaşkanları da, tecride ve önder Apo’nun tutsaklığına dair Asrın Hukuk Bürosu ve KCDK-E’nin hazırladığı dosyaları, Avrupa Konseyi Genel Sekreterliği’ne teslim etti.

Daha önce İmralı’da Önder Apo ile görüşen CPT Türkiye masası şefi Michael Neurauter ile de görüşme gerçekleştirdiklerini belirten CDK-S eşbaşkanı İsmail Kardaş, görüşmenin detaylarını aktardı.

İsmail Kardaş bu kapsamda AİHM kararlarının bir an önce uygulanması için Türkiye’ye baskı kurulması çağrısında bulunduklarını belirtti.