3 October 2022
GÜNCEL MANŞET

HPG, 2017’de Zap şehit düşen 3 gerllanın kimliklerini açıkladı

2017’de Zap şehit düşen 3 gerllanın kimliklerini açıklayan HPG, “Özgür Önderlik Özgür Kürdistan amaçlarını mutlaka başaracağımızın sözünü yineliyoruz” dedi.

HPG Basın ve İrtibat Merkezi, işgalci Türk devletinin 2017 yılında Zap’a yaptığı bombardımanda şehit düşen 3 gerillanın kimlik bilgilerini açıkladı.

Buna göre şehit düşen gerillaların kimlik bilgileri şöyle; Sîpan Muş kod adlı HPG gerillası Selahattin Efe.

Kod Adı: Sîpan Muş
Adı Soyadı: Selahattin Efe
Doğum Yeri: Muş / Kop
Anne – Baba Adı: Vesile – Nizamettin
Şehadet Tarihi ve Yeri: Temmuz 2017 / Zap

Partideki adım Sîpan Muş, evdeki adım ise Selahattin Efe’dir.

Gerilla Sipan’ın mücadele yaşamına ilişkin değerlendirmelerde bulunan HPG BİM şunları belirtti.

Mücadeleye genç yaşta katılan Sîpan yoldaşımız, gençliğinin verdiği enerji ve dinamizm ile mücadele yaşamında dur durak bilmeyen bir katılımın sahibi olmuştur. Bu özelliğiyle sürekli kendisini yenilemiş ve kısa sürede yılların mücadele tecrübesini edinerek yetkin bir gerilla olmayı başarmıştır.

Savûşka Devrim kod adlı YJA Star gerillası Yasemin Yanar.

Kod Adı: Savûşka Devrim
Adı Soyadı: Yasemin Yanar
Doğum Yeri: Amed
Anne – Baba Adı: Cevahir – Şükrü
Şehadet Tarihi ve Yeri: Temmuz 2017 / Zap

YJA Star gerillası Savûşka’nın mücadele yaşamına ilişkin değerlendirmelerde bulunan HPG, militan duruşuyla yoldaşlarına örnek olduğunu belirtti.

Savûşka yoldaşımız Fedailiğin bir yaşam duruşu olduğu gerçekliğinden hareketle, her anını Önderlikle, şehit yoldaşlarımızın anıları ve bizlere bıraktığı mücadele mirasıyla geçirmiş, bu militan duruşuyla tüm yoldaşlarına örnek olmasını bilmiştir.

Munzur Çiyager kod adlı HPG gerillası Abdurrahman Balıcak.

Kod Adı: Munzur Çiyager
Adı Soyadı: Abdurrahman Balıcak
Doğum Yeri: Şirnex
Anne – Baba Adı: Keser – Ömer
Şehadet Tarihi ve Yeri: Temmuz 2017 / Zap

HPG BİM, gerilla Munzur’un Önder Apo’nun seferberlik çağrısıyla gerilla saflarına katıldığını belirterek, mücadele yaşamına ilişkin şunları belirtti.

Munzur yoldaşımız, işgalci Türk devletinin halkımıza yönelik saldırılarının asla karşılıksız kalmayacağını her defasında dillendirmiş, bunun da ancak askeri ve ideolojik duruş temelinde iyi örgütlenmiş militan kişiliklerle mümkün olabileceği bilinciyle kendisini yaşamın her anında eğitmiştir.

Açıklamada son olarak başsağlığı mesajı yayınlandı.

Yaşamlarındaki duruşları kadar şehadetleriyle de biz yoldaşlarında derin izler bırakan ve bizleri daha fazla mücadele etmeye sevk eden fedai Sîpan, Savûşka ve Munzur yoldaşlarımızın başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kürdistan halkına başsağlığı diliyor, Özgür Önderlik Özgür Kürdistan amaçlarını mutlaka başaracağımızın sözünü yineliyoruz.