3 October 2022
Öne Çıkanlar

HPG BİM: 2021’de Metîna’da şehit düşen 1 gerillanın kimlik bilgileri açıklandı

HPG Basın İrtibat Merkezi, Metina’da bulunan Zendura tepesinde 14 Haziran 2021’de şehit düşen bir gerillanın kimlik bilgilerini açıkladı. Buna göre şehit düşen gerillaların kimlik bilgileri şöyle;

Kod Adı: Têkoşer Botan
Adı Soyadı: Îbrahîm Elyas
Doğum Yeri: Şengal
Anne – Baba Adı: Cemat Burco – Elyas Osman
Şehadet Tarihi ve Yeri: 14’ê Gulana 2021 / Metîna

Adım Tekoşer Botan. Evdeki adım İbrahim Elyas.

HPG, Şengal’de dünyaya gelen gerilla Tekoşer’in, DAİŞ faşizminin 2014 yılındaki soykırım saldırısına karşı PKK öncülüğünde gelişen direniş ile fedai gerilla komutanlarından Dilşêr Herekol ve Egîd Civyan öncülüğünde başlayan Şengal’i özgürleştirme hamlesine tanık olduğu ifade edildi.

Bu kapsamda, PKK militanlarının yurtseverliğini, Kürt halkına olan bağlılığını, Apocuların yaşam tarzını gören Têkoşer’in mücadeleye katıldığı belirtildi.

Bir süre farklı çalışma alanlarında mücadele ettikten ve Şengal özgürleştikten sonra ise gerilla saflarına katılarak yönünü dağlara verdiği dile getirildi.

Dağlara ulaştıktan sonra büyük bir istek ve kararlılıkla Cenga Heftanîn Hamlesi’ne katıldığını ve Metîna bölgesinde pratik yürüttüğü vurgulandı.

Gerilla Tekoşerin, 23 Nisan 2021 günü başlayan kapsamlı işgal harekâtına karşı Cenga Xabur Devrimci Hamlesi’nde yerini aldığı, büyük bir cesaret ve sarsılmaz irade ile eylemlerde yer aldığı ifade edildi.

“Têkoşer yoldaşımızın bir Êzidî genci olarak ulaştığı ulusal kişilik, mücadele yaşamı ve Apocu militanlığı biz yoldaşları ve tüm Êzidî gençleri tarafından her daim örnek alınacaktır. Bu temelde başta şehit yoldaşımızın değerli ailesine, tüm Şengal halkına ve yurtsever Kürt halkına başsağlığı diliyoruz.”