4 December 2022
KADIN MANŞET

İlham Ehmed: Kadınlar eril zihniyete karşı bir zafer elde etti

Kuzey ve Doğu Suriye’de kadınların verdiği mücadelenin bütün dünyada yankı bulduğunu belirten Demokratik Suriye Meclisi Yürütme Kurulu Eşbaşkanı İlham Ehmed, Kürt kadınları başta olmak üzere dünyadaki tüm kadınların 8 Mart’ını kutladı. Zafer bayraklarının kadınların elinde olduğunu vurguladı.

Kürt kadınları başta olmak üzere dünyadaki tüm kadınların 8 Mart’ını kutlayan Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Yürütme Kurulu Eşbaşkanı İlham Ehmed, kadınların halen erkek egemen zihniyetin baskısına maruz kaldığını aktardı.

Bu sorunların ortadan kaldırılması için daha büyük ve örgütlü bir mücadeleye ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Kadınların içinde bulduğu koşulları değiştirme gücü elde ettiği eşitlik ve adaletin sağlanması için önemli kazanımlara imza attığını vurguladı.

Kuzey ve Doğu Suriye’de kadınların üç zihniyete başkaldırdığını söyleyen İlham, bunları şöyle sıraladı; “Bunlardan birinci Baas rejiminin baskısıydı. İkincisi son yıllarda Suriye’yi kan gölüne çeviren DAİŞ zihniyetiydi. Kadınların başkaldırdığı bir diğer baskı aracı ise toplumda egemen olan eril zihniyetti. Kuzey ve Doğu Suriye’de kadınlar bu üçüne karşı da büyük bir zafer elde etti” şeklinde konuştu.

Rojava devrimi ile birlikte kadınların kendilerini sınırlayan kabukları kırdığına işaret etti.

Kuzey Suriyeli kadınlar, zafer bayraklarını eline aldı ve bir sembol haline geldi. Bugün kadınların direnişi üzerine kitaplar yazılıyor, filmler çekiliyor.

Dünyadaki bütün kadınlar kendi mücadelelerini anlatırken, Kuzey ve Doğu Suriye’deki kadın mücadelesini örnek olarak gösteriyor. Yani kadınların ideallerini gerçekleştirebileceklerini gösterdiler.

Dünya kadınlarının birlikte yürüttüğü çalışmalara dikkat çeken İlham, kolektif bir çalışma ile kapitalist sistemlerin gerçeklerini ortaya çıkarmaya çalıştıklarını ve toplumu demokratikleştirmek için birlikte çalışacaklarını söyledi.

“Kuzey ve Doğu Suriye’de yürütülen mücadele önce bütün Suriye kadınlarına ardından Ortadoğu kadınlarına ve en sonunda bütün dünya kadınlarına mal olacaktır. Demokratik barışçı bir dünyaya geçişi sağlamak kadınların görevidir” diyerek sözlerini noktaladı.