27 September 2022
KADIN MANŞET

Kadın, emek, direniş

Kadın emekçiler 8 Mart’a direnerek giriyor. Migros Depo işçileri, tüm siyasi partileri Anadolu Grubu’nun önünde sürdürdükleri direnişe tanık olmaya çağırdı. 170 gündür direnişte olan SF Trade tekstil fabrikasındaki kadın işçiler de mücadelenin kendilerini nasıl değiştirdiğini anlattı. İşçiler 8 Mart’ta meydanlarda olacaklarını söyledi.

8 Mart’ı direnişle karşılayacak olan Migros Depo işçileri, kod29 ile işten atılmalarını patronun ahlaksızlığı olarak nitelendirdi.

İzmir Gaziemir’de SF Trade Teknik Tekstil Fabrikası’nda çalışan 4 kadın işçi, Deri Dokuma ve Tekstil İşçileri Sendikası’na üye oldukları için işten çıkarıldı.
İşini geri alabilmek için 170 gündür direnen işçilerden Sevcan Gülboy, 6 yıldır çalıştığı SF Trade fabrikasından çıkarıldıktan sonra yaşadığı değişimi anlattı.

Kötü çalışma koşullarına dayanamayıp sendikaya üye olduğunu belirten Nurcan Köksal da direnişten çok şey öğrendiğini ifade etti.

Köksal, 8 Mart’ta yine kadınlarla beraber güçlü bir şekilde haykıracaklarını söyledi.

Amed’in Bağlar ilçesinde 2013 yılında BDP’li Belediye Başkanı Yüksel Baran tarafından açılışı gerçekleştirilen Jiyan Semt Pazarı erkeklerin hedefinde.

Bağlar kayyumu tararfından pazara 400 erkeğin alınmasının kararlaştırıldığı ileri sürüldü.
Yaklaşık 3 yıldır kadın pazarında tezgah açan Rukiye Bakış, böyle bir durumda iş yapamaz hale geleceklerini söyledi.

Pazarda tezgah açan Rabia Ataş da “Kadın pazarına kayyum atandı, bu kayyum değil de nedir?” sözleriyle tepki gösterdi. Ataş, “Belediye 8 Mart hediyesi olarak burayı bize hediye etti. Biz bu karara sessiz kalmayacağız” dedi.