26 March 2023
KADIN MANŞET

KJK: Newroz’u faşizmi yıkma ruhu ile karşılıyoruz

KJK koordinasyonu yazılı bir açıklama ile Newroz’u kutladı.

Önder Apo öncülüğünde yürütülen mücadele ile Newroz’un bir gün olmaktan öte tüm zamanların, mücadele anlarının ruhu, tüm erkek-devlet faşist-kirli-katliamcı kurum ve politikalar karşısında özgürlüğün cephesi ve başarı bileşkesi oluğunu kaydetti.

2021 Newroz’unu erkekliğin zirvesi olan faşizmi yıkmanın kararlılığıyla karşıladıklarını belirtten KJK, şunları kaydetti.

”Newroz’u özgürlüğün en güçlü ruhu ve pratiğiyle harmanlayan, özgürlük ateşini kadınların ve halkların yüreğinde tutuşturarak tüm yürekleri Newroz alanına dönüştüren Rêber APO’yu saygıyla selamlıyor, Newroz’nu özgürlüğün zaferi kararlılığıyla kutluyoruz. Newroz’u Önderlik Paradigmasıyla buluşturmanın öncüleri olan, çağdaş Kawa Mazlum Doğanlardan başlayarak Zekiye, Rahşan, Ronahi-Berivan, Sema Yüce, Fikri Baygeldi, Sara -Sakine Cansız-, Zin Cizre, Leyla Agiri arkadaşlar şahsında tüm özgürlük şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.”

21. yüzyılın kadınların yüzyılı yapmaya her zamankinden daha yakın olduklarını belirtten KJK, 8 Mart’taki kadın direnişine dikkat çekti.

Açıklamada Hitler faşizmini çoktan aşan Erdoğan-Bahçeli çete devletinin saldırılarına dikkat çekildi.

”Kadınların ve Halkımızın yaşam ve kimlik hakkını her türlü hedefleyen bu çılgın pervasızlık, Önderliğimizin hayatına yönelik bazı yanlışlığı-doğruluğu henüz netleştirilmeyen çok tehlikeli haberlerin dolaşmasına neden olmakta, en son Garê yenilgisiyle kralın ne kadar çıplak olduğunun saklanamaz hale geldiği koşullarda, tüm çirkinliklerinin çıplaklığıyla ateşle oynamaktadırlar.”

HDP’nin kapatılması ile de Türkiye halklarının demokratik siyaset zemininin ortadan kaldırılmasının hedeflendiğini belirtti.

KJK, bu Newroz’da Dehakları bile şaşırtan bu faşistlerin zulmünü ortadan kaldırma, misyonu ile karşı karşıya olunduğunu vurguladı.

Kadınlara öz gücünü eyleme dönüştürme çağrısı yapan KJK, şunları kaydetti.

Kawa’nın, zalimin kafasına inen çekicini bu Newroz’da kadınlar taşıyacak dedi.

Önder Apo’nun can güvenliğine yönelik saldırıların mimarının Uluslararası komplocu güçler olduğuna dikkat çeken KJK, “Önderliğimize yönelik uygulanan ağırlaştırılmış işkence sisteminden bu güçler nasıl sorumluysa, mevcut durumdan da sorumludurlar. ” dedi.

KJK,mücadele çağrısı yaptı:

”Ateş olup zulmü yakalım, fırtına olup Dehakların kalesini yıkalım, onur ve özgürlük değerleriyle yüreğimizi Güneş’in özüyle buluşturalım… Kararlılık ve beklentiyle bir kez daha kadınlar başta olmak üzere tüm halkımızı, halkları, demokratik kesimleri, yüreğinde özgürlük onuru taşıyan herkesi eyleme ve ‘faşizmin kalesini yıkmadan yaşam haramdır’ diyecek kadar kararlı bir mücadeleye çağırıyoruz.”

KJK son olarak ise herkesi Önder Apo etrafında kalkan olmaya ve İmralı sistemini parçalayarak zalim erkekliği yenilgiye uğratmaya çağırdı.