3 October 2022
GÜNCEL

Köy sakininden başûr hükümetin tepki: Halkın canını böyle mi koruyorsunuz?

İŞGALCİ ORDU ŞARBAJÊR’DE SİVİL BİR ARACI BOMBALADI

Başûrê Kürdistan’ın tamamını işgal etmek amacıyla saldırılarını aralıksız sürdüren Türk devleti, Sılêmanî’ye bağlı Gelalê köyünde bir kez daha katliam saldırısında bulundu. Daha önce Gelalê köyünün de içerisinde yer aldığı Şarbajêr alanını savaş uçaklarıyla defalarca bombalayan işgalci ordu, dün akşam saatlerinde köy sakinlerine ait bir aracı SİHA ile bombaladı.

Bombardıman köy sakinleri tarafından kayda alındı. Bir diğer köy sakini ise bombardımanın hemen ardından saldırılara sessiz kalan Başûr ve Irak hükümetlerine tepki gösterdi.

”Bu gördüğünüz, Türk Devleti’nin Gelale Köyü’nün içerisine yaptığı bombardımanın görüntüsü. Bu nasıl vicdandır, nasıl ahlaktır? Halkın canı böyle mi korunuyor? Üstümüzde savaş uçaklarının hareketliliği halen devam ediyor. Burada 50 aile yaklaşık 200 kişi yaşıyoruz. Hiçbirimizin canı korunmuyor. Savaş uçakları daha önce de Sefre Köyü’nü bombaladı, o köy de bizim köye çok yakın. Kunemasî’yi de bombaladı, orası da bize uzak değil. Hiçbirimizin canı onlar için önemli değil. Şu görüntü kimin umurunda? Burada 10 kişi de ölse kim hesap soracak? Köyümüzün merkezi 2 kezdir bombalanıyor. Hesabını Başûr hükümeti mi soracak? Irak mı soracak? Günde sadece 2 saat elektriğimiz var. Biz elektrik mi talep edelim yoksa canımızın korunmasını mı talep edelim?”