3 October 2022
GÜNCEL MANŞET

Ölüye Saygı ve Adalet panellerinin 3’üncüsü online olarak düzenlendi

Ölüye Saygı ve Adalet Paneli’nde konuşan İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, devletin Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana çok fazla suç işlediğini belirterek, AB’nin Türkiye’nin suç ortağı olduğunu söyledi.

Ölüye Saygı ve Adalet İnisiyatifi, “Hukukçular Cenazelere ve Mezarlıklara Yönelik Saldırıları Konuşuyor” sloganıyla Ölüye Saygı ve Adalet Panelleri’nin 3’üncüsünü online olarak düzenledi.

Avukat Gulan Çağın Kaleli’nin moderatörlüğünü yaptığı panelde İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin,hukukçu Dr. Dilek Kurban, avukat Serhat Çakmak konuşmacı olarak yer aldı.

Panele HDP Milletvekillİ Hişyar Özsoy’un yanısıra birçok vekil ve sivil toplum örgütü temselcileri katıldı.

Açılış konuşmasını Avukat Gulan Çağın Kaleli Yaptı

Panelde ilk olarak söz alan İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, 2015 Muş Gımgım’da katledilen Ekin Van’ın bedenine yapılan vahşeti hatırlattı.

Avukat Serhat Çakmak’da Garzan mezarlıgında yaşanan insanlık dışı hukuksuzluğu hatırlattı, cenazelere ve mezarlıklara saldırıların anti demokratik,tekçi politikalarının yansıması olduğunu belirtti.

Hukukçu Dr. Dilek Kurban, Cizre’de Taybet İnan’ın katledilmesi ve cenazesinin yerlerde bırakılmasının suç olduğunu vurguladı.