4 December 2022
KADIN MANŞET

PAJK: Alanlarda olalım, özgür yaşam çağrımızı yükseltelim

Kürdistan Kadın Özgürlük Partisi- PAJK Koordinasyonu, 8 Mart vesilesiyle yazılı açıklama yaptı. 8 Mart vesilesiyle tüm kadınlara sesleniyoruz, alanlarda olalım ve özgür ve eşit yaşam çağrımızı yükseltelim. Bu anlamlı günde, tekrardan mücadelemizi başarıya ulaştırma sözleşmemizi yenileyelim ve güçlendirelim.

Kürdistan Kadın Özgürlük Partisi- PAJK Koordinasyonu, 8 Mart vesilesiyle yazılı açıklama yaptı.

“Bedel ve tarihi bir direniş birikimiyle, emekçi kadınların şahsında sembolleşen 8 Mart’ı, Dünya Kadınlar Günü’nün 122. yıldönümününde kutluyoruz” diyen PAJK, bugünün yaratıcıları Rosa Luxemburg, Clara Zetkin, 129 emekçi kadın, felsefe ve ideolojisiyle bugünün tarihi anlamını, kadın parti ve ordulaşmasıyla bedenleştiren Önder Apo’nun 8 Mart’ın kutladı.

Ve Sara, Şilan Kobanê, Şirin Elemhuli, Viyan Soran, Zin, Leyla Agiri şahsında özgür yaşamın şehitlerini andı.

Erkek egemenlikli sistemin yarattığı tıkanmanın ancak varlık ve örgütlülük kazanmış kadın direnişleri ile aşılabileceğini vurguladı.

Kadın direnişinin Kürdistan’da özgürlük ruhunu kurduğunu kaydeden PAJK, Ortadoğu kadınları arasında ise birliğin her geçen gün daha fazla güçlendiğini belirtti.

Bu yüzyılı aynı zamanda kadın özgürlük yüzyılına çevirmenin fırsatlarını hatırlattan Koordinasyon şu hususlara dikkat çekti.

Kürt kadınının Önder Apo’nun büyük fikir gücünden, felsefesinden ve yoldaşlığından aldığı güç, bugün Kürdistan’da yegane toplumsal ve kültürel devrim gücüdür, tüm dünyada da demokratik-ekolojik-kadın özgürlükçü paradigmanın yaşamsallaşmasının öncülüğünü yapmaktadır. Bu sebeple Kürdistan bugün zihinsel ve toplumsal devrimin merkezi olmuştur.

Bu devrimin, kendini Önder Apo’nun fikri, ideolojisi, paradigmasıyla donatan ve yeniden yaratan kadınların öncülüğünde gerçekleştiğini ifade etti.

Dünyada kadın tarihinin yeniden yazıldığını belirtten PAJK, “8 Mart, mücadeleyi yükseltmeyle anlam ve önemini kazanmış bir tarihsel andır ve bugün tüm kadınları ortak mücadele çatısında bir araya getirmiştir.” dedi.

Bu sene 8 Mart’ı, bu büyük mücadelenin gelişimi ve tarihi kadın buluşmasının gücüyle karşıladıklarını belirtti.

“En büyük başarımız, erkek zihniyetini iyi anlamak ve yorumlamaktır” diyen PAJK, kadın varlığı ve haklarını savunma pahasına canını feda etmiş her bir kadına sahip çıkmanın, tüm kadınların görev ve sorumluluğu olduğunu hatırlattı.

Ve son olarak şu çağrıyı yaptı.

Bu temelde, 8 Mart vesilesiyle tüm kadınlara sesleniyoruz, alanlarda olalım ve özgür ve eşit yaşam çağrımızı yükseltelim. Bu anlamlı günde, tekrardan mücadelemizi başarıya ulaştırma sözleşmemizi yenileyelim ve güçlendirelim. Özgür bir yaşam ve dünya için, demokratik-ekolojik-kadın özgürlükçü paradigma esasında mücadeleyi genişletelim. Ruh, fikir, örgütlenme, mücadele ve yaşam birliğimizi inşa edelim. İç ve dış mücadeleyle, erkek egemenlikli sisteme karşı kadınların ve halkların demokratik yaşamını kuralım.