3 October 2022
Öne Çıkanlar

Pîro Dersim: Halkımız zindanlardaki direnişi güçlü bir biçimde sahiplenmeli

PKK Zindan Komitesi Üyesi Pîro Dersim, kazanmaya her zamankinden daha yakın olduklarını belirterek, mevcut iktidarın, esasta politik bir konsept olarak sona erdiğini söyledi.

PKK Zindan Komitesi Üyesi Pîro Dersim, gündemdeki konuları değerlendirdi.

Mevcut iktidarın, fiili olmasa da esasta politik bir konsept olarak sona erdiğini bugün yaşananların, önümüzdeki dönemin gidişatını belirleyecek, rengini açığa çıkaracak bir aşama olduğunu belirtti.

AKP-MHP-Ergenekon ittifakının öncülüğünde, uluslararası güçlerin onayıyla 2014’te kararlaştırılan ve 24 Temmuz 2015 itibarıyla da hayata geçirilen ‘Çöktürme Planı’nın 6 yıllık mücadele ile yenilgiye uğratıldığını kaydetti.

Bugün eğer Sedat Peker üzerinden pek çok suç ifşa ediliyorsa bunun yaşanan yenilginin bir sonucu olduğunu ifade etti.

Yenilginin faturasını birbirlerine kesme temelinde kendi içlerinde yaşadıkları bu çatışmanın, aynı zamanda Kürt Özgürlük Mücadelesi karşısında ele ayağa düşmüş, pespaye devlet gerçekliğinin de somut bir fotoğrafı olduğunu aktardı.

“Heftanîn, Garê, Metîna, Avaşîn ve Zap’ta ortaya çıkan yeni dönem gerillasının başarı ve zafer tarzı karşısında elindeki tekniği de önemli oranda boşa çıkan faşist, soykırımcı ve işgalci Türk devleti tam bir hezimeti yaşamaktadır” dedi.

PKK Zindan Komitesi Üyesi Pîro Dersim Özellikle siyasi soykırım operasyonlarıyla on binlerce yurtsever insanın zindanlara doldurulduğunu hatırlattı.

Özellikle son 5 yıldır zindanların tam bir işkence merkezine dönüştürüldüğü salgın gerekçe yapılarak kırıntı düzeyinde olan kimi hakların da ortadan kaldırıldığı, dışarıyla her türlü bağı koparılarak, işkence ve baskıyla teslimiyeti dayattığını kaydetti.

Ceza infaz yasasında yapılan son değişiklikle zindanlarda faşizm kendisini tümden kurumlaştırdığını ve bir düşman hukukunun uygulandığını belirtti.

PKK zindan direniş geleneğinin nasıl tutum konulması gerektiğini açıkça gösterdiğini ifade etti.

Özgürlük Hareketinin geliştirdiği Özgürlüğü Sağlama Zamanı Hamlesi’ne tüm alanlardan önce zindan alanınında cevap verildiğini

Hamle kapsamında 200 günü aşan açlık grevi direnişinin büyük bir kararlılıkla sürdürüldüğünü ifade etti.

“Önderliğimiz üzerindeki tecrit ortadan kalkmadığı sürece bu direnişin kararlılıkla yürütüleceği tutsaklar tarafından açıkça ilan edildi.” dedi.

Pîro Dersim son olarak şu çağrıyı yaptı;

Bu anlamda bu yoldaşlarımızın direnişlerini sahiplenmek, büyütmek ve sonuç alması için elimizden geleni yapmak biz dışarıdakilerin en temel görevi ve vicdani borcu olmaktadır.Bu konuda epey güçlü bir deneyim ve tecrübe mevcuttur.Tutsak aileleri ve anaları kimseden beklemeden en önde bu direnişe sahip çıkmalı, direnişin toplumsallaşmasına öncülük edebilmeli. Tüm yurtsever kurum ve halkımız, başta da Kürdistan kadını ve gençliği halkımızın onurunu layıkıyla temsil eden zindandaki yoldaşlarına sahip çıkmalı, onların dışarıdaki sesi ve nefesi olabilmelidirler.