3 October 2022
Öne Çıkanlar

PKK ve PAJK’lı tutsaklardan 14 Temmuz açıklaması: Zafer direnen halkların olacak

14 Temmuz Büyük Ölüm Orucu Direnişi’nin yıl dönümü nedeniyle açıklama yapan PKK ve PAJK’lı tutsaklar, “Zaferin tek ve kesin yolu direnmekten geçer. Zafer direnen yoldaşların, halklarındır dedi.

Önderliğimiz üzerindeki tecrit aşılana, özgürlüğüne kavuşuncaya dek eylem, etkinliklerimiz devam edecektir, diyen tutsaklar, açlık grevi eylemini süresiz-dönüşümlü olarak 15 günlüğe çıkarttıklarını duyurdu.

14 Temmuz Büyük Ölüm Orucu Direnişinin yıl dönümü vesilesiyle PKK ve PAJK’lı tutsaklar adına Deniz Kaya, yazılı bir açıklama yaptı.

14 temmuz direnişine yönelik, ayrıntılı değerlendirmelerin olduğu açıklamada, Hayri Durmuş, Kemal Pir, Akif Yılmaz ve Ali Çiçek’in tarihi direnişi şu sözlerle selamlandı.

Bundan 39 yıl önce 12 Eylül faşizminin zindanlardaki işkence ve iradesizleştirme, teslimiyet uygulamalarına karşı 14 Temmuz Büyük Zindan Direnişi, Hareketimiz ve halkımızın ulusal onur günü olan 14 Temmuz’da direnişin tarihi yazılmış, faşizmin inkar ve soykırım karanlığına geçit verilmemiştir. Önderliğimiz 14 Temmuz direnişçilerinin yarattığı umudu 15 Ağustos Atılımı’yla dirilişe dönüştürmüştür.

AKP-MHP faşist iktidarının, Kürt, kadın, demokrasi ve emek düşmanı politikalarına dikkat çekilen açıklamada, faşist iktidara karşı bugün de 14 temmuz ruhu ile sürdürülen direnişin büyüklüğüne işaret edildi.

Esas buradaki gerçek, Kürdistan Özgürlük Hareketi ve Önderliğinin artık Ortadoğu’da en önemli aktör olduğu gerçeğidir. Görünürlüğün izafiliğine takılmadan, Kürdistan’ın bütünü düşünüldüğünde misliyle güçlenmiştir. “Tecride, faşizme, işgale son, özgürlüğü sağlama zamanı” hamlesiyle bu durum değişmeye başlamış ve daha da gelişeceği tartışmasızdır. Buradaki en önemli husus mücadelenin sürekliliği hakikatidir.

Önder APO üzerindeki tecrit aşılana, özgürlüğüne kavuşuncaya dek, eylem ve etkinliklerinin süreceğini duyuran tutsaklar, zindanlarda süren açlık grevi direnişiyle ilgili aldıkları yeni kararlarını da açıkladı.

14 Temmuz 2021 tarihi itibariyle büyük ölüm orucu direnişinin yıl dönümünde beşer günlük süresiz-dönüşümlü açlık grevi eylemimizi süresiz-dönüşümlü olarak 15 günlüğe çıkarıyoruz. Başta Önderliğimizin direnişi olmak üzere, tüm zindanlarda direnen yoldaşlarımızı selamlıyoruz.

Tutsaklar son olarak bir de çağrı yaptı.

Bu ulusal onur günümüzde 14 Temmuz Büyük Zindan Direnişi’ni saygı ve bağlılıkla anıyor, mücadelelerini büyütme sözünü veriyor, tüm halkımızı, bu coğrafyada yaşayan ben insanım diyen herkesi halklara uygulanan bu zulmün, tecridin sonlandırılması için duyarlılığı yükseltmeye, haklı mücadelemizin etrafında kenetlenmeye çağırıyoruz.