3 October 2022
Öne Çıkanlar

PYD Genel Meclisi Üyesi Kalo: Rojava Devrimi halkların birliği üzerine kuruldu

19 Temmuz Rojava devrimini bir rüyanın gerçekleşmesi olarak nitelendiren PYD Genel Meclisi Üyesi Ednan Kalo, “Rojava devrimini diğer devrimlerden farklı kılan onun kadın ve halklar devrimi olmasıdır. Bu devrim halkların birliği üzerine kuruldu” dedi.

19 Temmuz 2012’de Kobanê’de ilk kıvılcımını veren Rojava devrimi kısa sürede bütün Kuzey ve Doğu Suriye’ye yayıldı.

Bölgede yaşayan onlarca halk da devrime katıldı.

Siyasi, ekonomik ve kültürel olarak büyük kazanımlar getiren devrimle birlikte Suriye’de yaşayan birçok halk haklarına kavuştu.

19 Temmuz Rojava devriminin yıldönümüne ilişkin konuşan Demokratik Birlik Partisi Genel Meclisi Üyesi Ednan Kalo,

“Rojava devrimini diğer devrimlerden farklı kılan onun kadın ve halklar devrimi olmasıdır. Bu devrim halkların birliği üzerine kuruldu” dedi.

Temelini 15 Ağustos atılımından alıyor, temeli Kürdistan’ın özgürlüğü için binlerce şehit veren Kürdistan özgürlük mücadelesinden alıyor.

Devrimin ilk başladığında kriminalize edilmeye çalışıldığını ifade eden Ednan Kalo, Rojava devriminin bir ulus ya da bir inancın malı olmadığını söyledi.

Bu devrim içinde bir çok devrim daha yaratıldı.

Rojava devriminin halkların kardeşliği üzerine kurulduğunu, halkların tarihi ve kültürünün korunmasını sağladığı, bu nedenle de büyük bir sahiplenme olduğunu belirtti.

Kuzey ve Doğu Suriye’deki halkların bir araya gelmesinin ve birlikte mücadele etmesinin başlı başına devrim olduğunu vurgulayan Ednan Kalo, “Halklar birlikte mücadele ederek iradelerinin rejim ve iktidarlardan daha güçlü olduğunu ortaya koydu” dedi.

Bugün tüm düyanın konuştuğu büyük bir devrim yaratıldı

Aynı zamanda bir kadın devrimi olan Rojava devrimiyle birlikte her alanda büyük bir sıçrama yaşandığı; Eğitim başta olmak üzere bütün alanlarda halkların tamamını kucaklayan ve içinde barındıran bir sistem oluşturulduğunu belirtti.

PYD Genel Meclisi Üyesi Ednan Kalo, “Bugün bu kazanımları korumak hepimizin ortak görevidir. İşgal altındaki tüm topraklar özgürleşene kadar devrim ruhuyla hareket etmeli ve mücadelemizi büyütmeliyiz.” çağrısında bulundu.