3 October 2022
GÜNCEL MANŞET

Riha’nın Pîrsus ilçesinde Daiş saldırısında şehit düşen 33 düş yolcusu bir çok kentte anıldı

Rojava’nın yeniden inşa sürecine katılmak isteyen ve bunun için yürüttükleri kampanya çerçevesinde Kobanê’ye gidecekleri gün Daiş saldırısında şehit düşen 33 düş yolcusu çok sayıda kentte anıldı. Üzerinden 6 yıl geçen katliam hafızalarda canlılığını korurken, eylem ve etkinliklerde Türk devletine öfke vardı. Şehit düşen gençlerin hesabını sorma kararlığı vurgulanırken, Rojava devriminin de korunacağı ifade edildi.

20 Temmuz 2015 tarihinde SGDF öncülüğünde Kobanê’ye giderek Rojava’nın yeniden inşa sürecinin bir parçası olmak isteyen ancak Riha’nın Pîrsus ilçesinde Daiş saldırısında şehit düşen 33 düş yolcusu çok sayıda kentte anıldı.

HDP Pîrsus ilçe örgütü önünde bir araya gelip Amara Kültür Merkezi’ne doğru yürüyüşe geçen kitle polis engeliyle karşılaştı.

Polislerin fotoğraflara el koymasından sonra katliamın gerçekleştiği yere karanfiller bırakıldı.

SGDF MYK Üyesi Tanya Kara ve ESP eş genel başkan yardımcısı Beycan Taşkıran konuşmalar yaptı.

Buradan mezarlığa gitmek isteyen kitle bir kez daha engellenince mezarlık dışında açıklama yapan kitle eylemi sona erdirdi.

İstanbul’da Gazi Cem Evi önünde buluşan kitle de Gazi Mezarlığı’na yürüdü.

Mezarlıkta ilk olarak SGDF eşbaşkanı Hivda Selen konuştu.

HDP Milletvekili Dersim Dağ Kürtçe yaptığı konuşmasında, “Rojava, Bakur, Başur’da devrimi gerçekleştireceğiz, çocukların yüzlerini güldüreceğiz ve onların uzatamadığı oyuncakları uzatacağız” ifadelerini kullandı.

33 düş yolcusu için farklı kentlerde bulunan tüm mezar başlarında ayrı ayrı anmalar düzenlenirken, bir çok yerde düş yolcularının fotoğraflarının taşınması engellenmeye çalışıldı.