3 October 2022
GÜNCEL

Şengal’e SİHA saldırısı

Alınan bilgilere göre silahlı insansız hava aracı, Şengal Dağı üzerindeki Şehit Nazê kampı yakınlarında sivil aracı hedef aldı. Araçta hafif hasar meydana gelirken, saldırıda ölen ve yaralanan olmadı. SİHA’ların Şengal üzerindeki keşif uçuşları aralıksız devam ediyor. Daha önce de Türk devleti tarafından bu kamp hedef alınmıştı.

TAJÊ üyesi olan Kine adlı kadın Türk devletinin saldırılarına ilişkin tepkisini şöyle dile getirdi:

”Savaş uçakları çocuklarımızın olduğu yere yakın bir yerde sivilleri taşıyan bir aracı vurdu. Çocuklarımız korktu. Erdoğan’ın uçakları vurdu.”

Kine adlı kadın “Nerede insan hakları?” diyerek isyanını dile getirdi.

”7 yıldır burada çadırda yaşıyoruz. Yaşlılarımız, hastalarımız var. Nerede insan hakları nerede insaniyet. Yeter artık Êzîdîler daha ne kadar bu koşullarda yaşayacak. Bunca şey yetmezmiş gibi kanımıza doymadılar hala bizi uçakla vuruyorlar.”

Meyan Yusuf adlı kadın ise, saldırıdan dolayı çok korktuklarını söyledi.

”Dün gece saat 3 sularında bir patlama sesi geldi. Biz dışarı çıktık, arabayı vurmuşlar. Bu ailelerin çocukların arasında yapılan bu saldırı kabul edilemezdir.”

”Hergün başımıza bir şey geliyor. Fermandan kurtulduk, şimdi sıra bunlarda mıdır?”

Êzidî Kadınları Özgürlük Hareketi TAJÊ, işgalci Türk devletinin Êzidî yurdu Şengal Dağı üzerindeki Şehit Nazê kampı yakınlarında sivil aracı bombalamasını protesto etti.

Açıklamada bulunan TAJÊ, Erdoğan’ın DAİŞ gibi olduğunu ve Şengal fermanından sonra bölgeyi 10 kere bombaladığını söyledi.