27 September 2022
KADIN MANŞET

Şerda Mazlum Gabar: Dünya’nın her yerinde direnen kadınların 8 Mart’ını kutluyoruz

YJA-Star Merkez Karargah komutanlarından Şerda Mazlum Gabar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü ve süreci değerlendirdi.

Konuşmasına Önder Apo’nun, şehit annelerinin, dünyanın her yerinde direnen tüm kadınların 8 Mart’ını kutlayarak, başladı.

“Sert ve kıran kırana geçen bir mücadeleyle ilerlediğimiz 21. Yüzyılın kadın yüzyılı olacağı, olmaya başladığı son birkaç yıldır çok daha görünür bir gerçeklik haline geldi.” dedi

Kürdistan’daki kadın özgürlük mücadelesinin Ortadoğu’daki ve dünyadaki tüm kadın hareketlerine özellikle de yürütmekte olduğu gerilla mücadelesi ile büyük bir ilham, güç ve cesaret verdiğini vurguladı. Özellikle Rojava Devrimi ve Şengal direnişi ile insanların algısında yeni özgürlükçü bir Kürtlüğün ve kadınlığın geliştiğine dair düşünceler gelişmeye başladığını hatırlattı.

YJA Star komutanı bir soru üzerine kendi pozisyonlarını da değerlendirdi.

Kürdistan ve özgür kadın savunma güçleri olarak faşist saldırılar karşısında hamleci, eylemci ve düşmana darbeler vuran tarzın mücadelenin kaderini belirleyici nitelikte olduklarını ifade etti.

Garê’deki direnişe işaret etti. Garê’de ağır darbe alan AKP-MHP Özel savaş rejiminin yalanlarla yenilgilerini örtbas etmeye çalıştıklarını kaydetti.

“Garê’deki gerilla güçlerinin Şoreş Beytüşşebap arkadaş öncülüğünde geliştirdikleri muazzam direniş yeni bir kahramanlık destanı olarak özgürlük tarihinin sayfalarına kazındı.” dedi.

Esirlerin Gare’den ölü olarak çıkmasının sorumlusunun kendileri olmadığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü, “YJA Star ve HPG güçleri olarak 2021 yılıyla birlikte özgürlük hareketimize karşı birçok imha operasyonunun gelişeceğini öncesinden tartışmış ve bu yönlü gereken hazırlıklarımızı yapmıştık. Bu yüzden onlar için sürpriz olan ve inanmakta zorlanıp şaşırdıkları direniş bizim için sürpriz olmadı. Böylesi bir saldırı bekleniyordu ve savaşın katmerleşerek devam edeceğini de biliyoruz.”

YJA Star komutası ve savaşçılarının 2021 yılı pratiğinin zaferle taçlandırılması ve gerillanın yenilmezliğinin herkese gösterilmesi açısından büyük bir kararlaşma yaşadığını vurguladı.

“Gerilla, Önderliğimizin, halkımızın, kadınların ve sürecin beklentilerine doğru yanıtlar oluşturmasını bilen bir militanlık, doğru bir gerillacılıkla devrim görevlerini kesinkes başarmayı temel ilke edinmiştir.” dedi.

Şerda Mazlum Gabar konuşmasını şöyle sonuçlandırdı:

“Geçen yıldan bugüne kadar Kürdistan’ın her eyaletinde, bölgesinde kıran kırana bir savaş süreci yaşandı, yaşanıyor. Bu çetin mücadelede çok muazzam direnişler ve başarılar ortaya çıktı. Halkların savunma güçleri olarak artık zaferi elde etmemizin zamanı geldi. Bu yüzden ‘Zaman Özgürlük Zamanı’dır dedik. Bizim artık Önderliğimize, halkımıza, kadınlara zafer armağan etmemizin zamanı gelmiştir. 2021 yılına bu inançla, yüksek iddiayla ve büyük kararlılıkla girdik ve mutlaka başaracağız, diyoruz.”