31 March 2023
GÜNCEL

Sivas katliamı’nın 9 faili Almanya’da

Sivas katliamı’nın 9 faili Almanya’da

Sol Parti milletvekili ve Kalkınma Politikası Sözcüsü Helin Evrim Sommer, Alman Federal Meclisi’nin Bilimsel Hizmetler Dairesi’nden, Almanya’da yaşayan 9 Sivas katliamı failine ilişkin bir rapor talep etti.

SOMMER: SİVAS KATLİAMI FAİLLERİNİN ALMANYA’DA YARGILANMASI MÜMKÜN

Sol Parti milletvekili ve kalkınma politikası sözcüsü Helin Evrim Sommer, Almanya’da yaşayan ve tutuklama emirlerine rağmen iade edilmeyen 9 Sivas katliamı faillerine ilişkin bir rapor talep etti.

Yayınlanan rapora göre, faillerin iadesi de, Almanya’da yargılanması da hukuki olarak mümkün.

Helin Evrim Sommer konuyu değerlendirerek, Türkiye’de mahkum edilen Sivas katliamı sanıklarının iltica, oturum ve vatandaşlık taleplerinin Alman makamları tarafından kabul edildiğini belirtti.

Alman devletinin bu tutumunun ise hiçbir gerekçe ile izah edilmez olduğunu vurgulayan Sommer, bu durum katliamın mağdurları ve yakınları açısından dayanılmaz bir durum teşkil ediyor dedi.

Yetkili Alman kurumlarının, bu kararlarını yeniden gözden geçirmeleri ve gerekli tedbirler almaları gerektiğini vurguladı.

Sommer, “Almanya Federal Cumhuriyeti, yurtdışında sabitleşen bir cezayı kendi makamlarınca uygulayabilir veya farklı bir cezayı icra edebilir” dedi.

KUBET