26 March 2023
KADIN MANŞET

Strasbourg Üniversitesi’nde Rojava Kadın Devrimi üzerine seminer

Rojava ve Rojava kadın devrimi Avrupalı genç kadınların ilgisinin odağında. Strasbourg Üniversitesi’nde, Rojava’da Kadın devrimi temalı bir konferans düzenlendi. Konuşmacılar Kürt halkının mücadelesini anlattı.

Strasbourg Üniversitesi’nde, “Rojava ve Rojava’da Kadın Devrimi” konulu bir konferans düzenlendi.

Strasbourg Üniversitesi’nde ki feminist grupların oluşturduğu “FEMFEST” isimli feminist yapının organize ettiği konferansın konukları ise Strasbourg Zin Kadın Derneği aktivistlerinden Zozan Alxas ve Sevil Tolhildan’dı.

Üniversite kampüsünde yer alan MISHA konferans salonunda gerçekleşen konferansta, Rojava Devrimi’ nin ortaya çıkışı, Kürt Kadın mücadelesi ve Kadın Kurtuluş İdeolojisi Jineoloji hakkında bilgi verildi.

Yoğun katılımın olduğu konferansta, katılımcılar başta PKK mücadelesi olmak üzere, PAJK’tan, YPJ’ye Kürt Kadın Devrim tarihinde bilgilendirildi.

Kürt kadınlarının DAİŞ’e karşı savaşta en saflarda mücadele ettiklerinin vurgulandığı konuşmalarda, DAİŞ’i yenilgiye uğratan ideolojinin mimarının Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan olduğu da vurgulandı.

Rojava devriminin cinsiyet eşitlikçi, ekolojist, demokratik ve eşit haklar temelli paradigmasının da işlendiği konferansta, gün itibariyle Rojava’nın Türk Devleti’nin -uluslararası destek alarak- Rojava’yı işgal tehditi altında olduğuna dikkat çekildi.

Türk devleti Rojava yönelik ilk işgal saldırısını 2018’de Efrin’e yönelik Putin’in desteğil ile gerçekleştirdi.
Çünkü Efrîn’in hava sahası Rusya denetiminde.

Dünyanın bir çok yerinden enternasyonnellerin Rojava’da Kürt halkı ile yanyana mücadele verdiklerine değinilen konferansta, Rojava devriminin kapitalizmin yaşadığı kriz çağında “yeni bir dünyanın mümkün olduğunun” ispatı olduğu ifade edildi.

Konferans arası sonrasında ise Mylene Sauloy’un yönettiği “Kürdistan ve Kadınların Savaşı” isimli belgesel gösterildi.

9 Ocak 2013’te Paris’te katledilen Sakine Cansız’ın mücadele yaşamı ile başlayan belgesel Kürt kadın direnişini anlatıyor.

Sinevizyon gösterimi ardında konferans soru-cevap bölümü ile devam etti.

Son olarak konuşmacılar uluslararası komplonun 21.yılı dolayısıyla 15 Şubat günü Strasbourg’da düzenlenecek eyleme katılım çağrısı yaptı.