26 March 2023
KADIN MANŞET

TJK-E’den Newroz mesajı: Zalim devlet ve sistemden hesap sormak için alanlara akalım

TJK-E 2021 Newroz’unun tarihi bir süreçte karşılandığına dikkat çekti, tüm kadınları Newroz alanlarına akarak, zalim devlet ve sistemden hesap sormaya çağırdı.

Avrupa Kürt kadın hareketi-TJK-E, yaptığı yazılı açıklamada, 2021 Newrozu’nun tarihi gelişmelerin yaşandığı bir süreçte karşılandığını kaydetti.

Newroz’un Kürt halkının zulme karşı başkaldırısı ve zalimden hesap sorma günü olduğunu vurguladı.

Newroz şehitlerini anan TJK-E, “2021 Newroz’u başta özgür kadın kimliğini destansı bir direniş ve emekle yaratan Önder Apo’ya, devrimin emektarları Kürt analarına, tüm Kürt halkına ve kadınlara, gençlere, direnen Ortadoğu halklarına kutlu olsun diyoruz.” dedi.

8 Mart’ta “Jin Jiyan Azadî” diyerek alanlara çıkan kadınların şimdi de aynı direniş ruhuyla Newroz’a yürüdüklerini kaydetti.

Newroz öncesi Türk devletinin Önder Apo’ya ve Kürt halkına dönük yeni bir saldırı dalgası başlattığını belirtti, bu saldırıları kabul etmediklerini ve mücadeleyi büyüterek yanıt vereceklerini vurguladı.

Önder Apo’nun fikilerinin bugün tüm dünyada karşılık bulduğunun altını çizen TJK-E, bunun artık önü alınamaz bir devrim dalgası olduğunu ekledi.

“Newroz artık sadece bir gün değil, her güne yayılmış bir devrim zamanıdır” dedi.

Kürt kadınlarının en görkemli şekilde Newroz alanlarına akarak zalim devletten, ataerkil sistemden hesap soracağını belirtti.

Açıklama şu çağrı ile son buldu:

Kurdıstan özgürlük mücadelesini tarihi direnişlerle dolduran Newroz şehitlerini bir kez daha anarken, başta kadınlar olmak üzere tüm halkımızı, gençleri ve dostlarımızı Önder Apo’nun etrafında kenetlenmeye, her yerde Newroz ateşini yükseltmeye çağırıyoruz. ‘Özgürlük Zamanı’ hamlesi kapsamında Newroz alanlarına akarak aynı yürekte, aynı seste buluşalım.