4 December 2022
Öne Çıkanlar

“Türk Devleti Misak-ı Milli Sınırlarının Tamamını İşgal Etmeyi Hedefliyor”

 

Zap, Avaşin ve Metina’daki gerillalara seslenen HSM Karargah Komutanı Murat Karayılan, Türk devletinin gerillaya karşı kullandığı nükleer taktik bombaların NATO envanterinde olduğunu belirterek, bu silahların NATO onayıyla mı kullanıldığını sordu.

Halk Savunma Merkezi-HSM Karargah Komutanı Murat Karayılan, telsizle gerillaya seslendi.

“Düşmanın saldırıları karşısında kutsal direnişin 160 gününü” geride bıraktıklarını belirten Murat Karayılan, Apocu direniş tarihinde yeni bir sayfa açıldığını kaydetti.

Direnişte şahadete ulaşan gerillaları anarak konuşmasına başlayan Murat Karayılan;

Türk devletinin saldırı planın iki amacı olduğunu belirtti. Birinci planı ise şöyle değerlendirdi

İlk hedefi Efrîn’den Xakurkê’ye kadar 32 kilometre derinlikte, tampon olarak adlandırdıkları bir alanda denetim kurmaktır.

Murat Karayılan, bu amacın gerçekleştirmesi halinde Rojava Devrimi’nin tamamen kontrol altına alınacağı ve Başûrê Kürdistan’ın en stratejik bölgelerinin de işgal edilmiş olacağına dikkat çekti.

Türk devletinin bu planının ilk aşamasına KDP’yi de dahil ettiğini belirtti. Murat Karayılan, saldırıların ikinci ve gizli amacını ise şöyle değerlendirdi

İkinci aşama Misak-ı Milli sınırlarının işgalidir. Türk devleti bunu açıkça söylemiyor ama kendi aralarında bu planı tartışıyor. Bu nedenle “yarı-gizli” ifadesini kullandık.

Ama herkes biliyor ki, düşman bu planında başarılı olamadı. Çünkü karşılarında yeni bir taktik gördüler. Düşman bunu önceden hesap edememişti.

Gerillanın yeni taktiklerinin koordineli profesyonel tim taktiği, yer altı ve tünel savaşı olduğunu kaydeden Murat Karayılan, “Düşman bu yöntemle karşılaştı, şaşırdı, tıkandı. Bu şekilde 2021 planı bozuldu ve başarısız oldu” dedi.Ağustos ayından beri Türk devleti yeni bir silah kullanıyor. Nereden bulduğu da tartışma konusudur.

Murat Karayılan, ilk olarak Girê Sor, ardından Werxelê direnişine karşı kullanılan bu silah sebebiyle gerilla şehadetlerinin yaşandığını belirtti.

Bu bombanın özellikleri hakkında çok araştırma yaptık. ‘Taktik nükleer bomba’ bir silah olduğu, diğer bir ifadeyle nükleer maddelerin yumuşatılarak, etkisinin sınırlandırıldığı bir silah olduğu anlaşıldı. Radyasyonu yaydığı alan sınırlı ama basınç gücü çok yüksek, yıkabilecek kadar etkisi var. Pratikte kullanılışı ve araştırmalarımız, bu bombanın farklı derecelerinin olduğunu gösteriyor. Türkiye’nin elindekiler TNT’den yüz kat daha güçlü. Örneğin, 20 kilo patlatıyorlar, 2 ton TNT etkisi yapıyor. Ayrıca 9-10 metre çevresinde zehirli etkide bulunuyor.

Bu bombalar NATO envanterinde bulunuyor. Daha önce bu bombalardan bazılarının NATO üyesi ülkelere verildiği ve bunlar arasında Türkiye’nin de yer aldığı biliniyor.

Murat Karayılan, bu nedenle NATO’nun onayı olmadan bu bombaların kullanılamayacağını vurguladı.