27 September 2022
EDİTÖR

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi bölgede işgalin zeminini oluşturuyor

Irak Türkmen Cephesi tarafından Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney’in katılımı ile Kerkük’ün Pirde ilçesinde tören düzenlendi.

Törende Türk bayrağı açılarak “Kerkük Türktür Türk kalacak” şeklinde sloganlar atıldı.

Grup içinde bulunan üç polis hakkında soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney, 13 Temmuz günü Selahaddin ve Kerkük vilayetlerine çeşitli ziyaretler gerçekleştirdi.

Güney, Kerkük yolunda önce Salahaddin kentine bağlı, Amirli kasabası ile Kerkük’e bağlı Dakuk, Tuhurmatu ve Pirde ilçeleri ile Beşir kasabalarını ziyaret etti.

Türk Büyükelçi’nin bölgedeki Türkmenler tarafından karşılanma biçimi tartışmalara neden oldu.

Irak İçişleri Bakanlığı, Pirde ilçesinde, Irak Türkmen Cephesi tarafından düzenlenen törende Türk bayrağı açılarak “Kerkük Türktür Türk kalacak” şeklinde slogan atan grup içerisinde yer alan polis yetkilileri hakkında soruşturma başlattı.

Kerkük Polis Müdürlüğü kaynaklarından aldığı bilgiye göre, polis amirleri Fatma Vahid Kalali, kontrol noktaları departmanı sorumlusu Taha Salahaddin ve Korye Polis Karakolu Müdürü Mustafa Nevzat, soruşturma kapsamında İçişleri Bakanlığı’na çağırıldı.

Türkmen Milletvekili Erşad Salihi ve Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği’nin olaya müdahil olarak soruşturmayı sonlandırmak istediği ancak Irak İstihbarat Servisi’nin soruşturmada ısrar ettiği kaydedildi.

18 Ocak’ta Kerkük ve çevresinde nöbet tutan Türkmen silahlı çetelerini ziyaret eden Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi, bozkurt işareti yaptığı fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaşmıştı.

Siyasi Gözlemciler Türkiye’nin bölgedeki doplamat istihbarat ve askeri yetkililerinin genel bir işgalin zeminini hazırladıklarını belirtiyor.