5 February 2023
GÜNCEL

Tutsak Aileleri: Zindanlardaki direnişi sahiplenelim

Önder Apo’nun sağlığı güvenliği ve özgürlüğü için zindanlarda başlatılan açlık grevi eylemleri Türkiye ve Bakurê Kurdistan hapishanelerinde 7 buçuk aydır devam ediyor.

PKK ve PAJK’lı tutsakların öncülüğünde 27 Kasım 2020’de başlatılan süresiz-dönüşümlü açlık grevi 45’inci grup tarafından sürdürülüyor.

Türkiye ve Bakurê Kurdistan hapishanelerinde başlatılan açlık grevi direnişçilerinden Menaf Osman ve İdris Hesen Sinco’nun aileleri, Türk devletinin Kürt halkından intikam almaya çalıştığına dikkat çekerek, direnişi sahiplenmenin herkesin sorumluluğu olduğunu belirtti.

1993’te tutsak edilen ve müebbet hapis cezası verilen Menaf Osman, tutulduğu Manisa Akhisar T Tipi Kapalı Hapishanesinde açlık grevi direnişine katılan tutsaklardan.

Tutsak kardeşi Nisreddin Osman, kardeşinin telefon görüşmesinde ona “Tecrit sistemiyle bizi önderliğimizden kopartmak istiyorlar. Kürt halkı ve bizler Önderliğimizin fikirlerini her yerde yaşatacağız. Taleplerimiz kabul edilene kadar da eylemimizi sürdüreceğiz” dediğini aktardı.

Şu anda yapılması gereken şey halkın güçlü bir biçimde sesini yükseltmesi tutumunu ortaya koymasıdır.

1996 yılında Malatya’da tutsak edilen ve mahkeme tarafından müebbet hapis cezasına çarptırılan İdris Hesen Sinco’nun babası Abdurrahman Tahir Sinco direniş mesajı vererek mücadeleyi büyütmeliyiz” çağrısında bulundu.