6 February 2023
GÜNCEL MANŞET

Tutsak yakınları: Hapishanelerdeki infaz ve baskılara son verilmeli

Türkiye ve Kuzey Kürdistan kentlerinden Ankara’ya gelerek siyasi parti ve sivil toplum örgütleri ile görüşmelerde bulunan tutsak yakınları, hapishanelerde yaşanan katliamlara ve işkencelere son verilmesini, hasta tutsakların ve infazları yakılan tutsakların serbest bırakılması istedi.

MED TUHAD-FED Eşbaşkanı Ahmet Doğan, tutsak yakınları ile birlikte Ankara’da iki gündür gerçekleştirdiklerini görüşmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Doğan, hapishanelerde yaşanan katliamlara ve infaz yaklamalara karşı Amed ve Wan’da tutsak yakınlarının iki aya yakın bir süredir Adalet Nöbeti eylemi sürdürdüklerini hatırlattı.

Ankara’da HDP, İHD, Gelecek Partisi, EMEP, DEVA, Sol Parti, Saadet Partisi, CHP, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Türk Tabipleri Birliği’ni ziyaret ettiklerini aktardı.

Yaptıkları görüşmelerin olumlu geçtiğini ifade etti.

Hapishanelerde yaşanan katliamlar, infaz yakmalar ve hasta tusaklarla ilgili hazırladıkları dosyayı ilgili kurumlara sunduklarını söyledi.

Görüştükleri siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin hapishanelerdeki sorunlarını çözümü için taahütlerde bulunduklarını kaydetti.