4 December 2022
KADIN MANŞET

YJA-STAR Merkez Karargah Komutanlığı: Şimdi özgürlük ve özgürleştirme zamanı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayan YJA Star Merkez Karargah Komutanlığı, “Saralaşarak kavga edeceğiz, Semalaşarak düşmanla çarpışacağız ve düşmanı mutlaka yeneceğiz. Şimdi özgürlük ve özgürleştirme zamanıdır!” dedi.

YJA Star Merkez Karargah Komutanlığı 8 Mart’ı kutladı.

Tüm zamanların direniş haline geldiği ve bunun öncülüğünü kadınların yaptığı bir süreçten geçildiğini belirtten YJA Star, “bir gün değil, her gün kadınların olmalı” diyen Önder Apo, her türlü hükme, köleliğe ve şiddete karşı direnen tüm kadınların 8 Mart’ı kutladı.

Büyük bedellerle bugünü kadına kazandıran Clara Zetkin’i, Rosa Luksemburg’u ve özgürlük mücadelesi şehitlerini andı.

2020 yılına damga vuran Cenga Hetanîn’e YJA Star gerillalarının direnişinin öncülük ettiğini hatırlattan YJA Star, 2021 yılında da ‘direnişin faşizmi yıkacağı’ inancı ve kararlılığı ile girildiğini belirtti.

2021 yılının da kadın direnişiyle özgürlüğü daha çok kazandıracağını müjdeleyen YJA-Star, kadın düşmanı tecavüzcü Türk ordusunun Garê yenilgisi ile çökme noktasına geldiğini kaydetti.

Bedenini 8 Mart’tan 21 Mart’a köprü yapan Sema Yüce, kadının özgürlük mücadelesinde büyük emek ve yaratım sahibi olan Sakine Cansız’ı da andı.

“Saralaşan her YJA Star gerillası bu öncülüğü layıkı ile yerine getirmenin mücadelesini verecektir.” diyen YJA-Star, öz savunmanın önemine dikkat çekti.

Özellikle Kürdistan’da devlet eliyle gerçekleştirilen tecavüzlere ve Türkiye’de erkek aklının eliyle gerçekleşen kadın katliamlarına ancak öz savunmayla cevap verilebileceği gerçeği apaçık ortadadır. ..Dağlarda YJA Star ve HPJ, şehirde ve ovada YJŞ, YPJ ve YPS Jin olarak varlık bulan kadın öz savunma güçlerinin eylemleri, direnişleri ve özgürlük çizgisindeki ısrarlı duruşları adaletsizliğin, faşizmin ve işgalin olduğu her yerde mücadelesini yükselterek öncülük görevini yerine getirecektir.

Kadına vurdukça toplumu zayıflatmak isteyen faşizan güçlere karşı güçlenen ve örgütlenen kadın gerçekliği ile cevap olunacağını belirtten komutanlık, KJK öncülüğünde başlatılan ‘Kadın kırımına karşı özgür kadın ve toplumu savunma zamanı’ hamlesini de öncülük bilinci ile karşılayacaklarını kaydetti.

Önder Apo’nun fiziki özgürlüğünü geliştirmenin temel mücadele ve yaşam gerekçeleri olacağını vurgulayan YJA-Star, “Direnen kadının mirasına sahip çıkmanın yolu, Önder Apo’nun özgürlüğünden geçmektedir” dedi.

Son olarak ise şu çağrıyı yaptı;

YJA Star güçleri olarak Önder Apo’nun fiziki özgürlüğünü sağlayıp, 8 Mart’ın direniş ruhuna sahip çıkacağız. Bu temelde katılıp, bu gerçeklikten aldığımız güçle savaşacağız. Saralaşarak kavga edeceğiz, Semalaşarak düşmanla çarpışacağız ve düşmanı mutlaka yeneceğiz. Şimdi özgürlük ve özgürleştirme zamanıdır!