3 October 2022
GÜNCEL

YNK Eşbaşkanı: Peşmerge kardeş kavgasına gitmemeli

Türk devletinin Güney Kürdistan’a yönelik saldırıları devam ederken KDP işgali destekleyerek gerillaya kuşatmaya alma çabalarıne yönelik tepkiler sürüyor. Süleymaniye’de 2’nci Kürdistan Bölgesi Dêrîn Peşmergeleri Konferansı düzenlendi. Konferansa katılan YNK Eş Başkanı Lahor Şêx Cengi, peşmergelerin ulusal bir güç olmasının her zaman öncelikli amaçları olduğunu ve hiçbir zaman hiç kimse için kardeş savaşına girmemesi gerektiğinin altını çizdi.

KDP ile YNK arasında yaşanan çatışmalar nedeniyle Peşmergeliği bırakmış olan Dêrin Peşmergesi Muhammed Hacı Wali, KDP’nin bir kardeş kavgası çıkarmak istediğini belirterek “PKK bir Kürt partisidir, amacı Kürdistan’ı işgal etmek değil, Kürt haklarını korumaktır” diyerek tepki gösterdi.

PKK’de Kürtdistan’ın dört parçasından gençler var. Eğer PKK Qandil’de olmasaydı oralar DAIŞ ve El Kaide çeteleri ile dolardı. PKK var ve PKK Kürt halkına hizmet ediyor. Kürdistan’ın dört parçasındaki Kürtlerin haklarını savunuyor. KDP veya kim olursa olsun namluları Kürtlere çevirenler ihanet eder.

Derbendîxan’daki halkda KDP’nin Türk devleti ile işbirliği yaparak gerillaya saldırmasına tepkili.

Burada yaşayan Hîwa Musa bu seferki Türk saldırılarının barbarca ve işgale yönelik olduunu belirterek Kürtleri buna karşı direnmeye çağırdı.

”Türk işgali yeni değil. Türk devletinin kuruluşunun temelinde Kürt halkının inkarı var. Anayasasında Kürtleri inkar ediyor. Fakat bu sefer daha kapsamlı bir işgal söz konusu. Bu nedenle Kürtler arasında yeni bir ilişki ve ittifaka ihtiyaç var. Özellikle de KDP ile PKK arasında bir ittifakın oluşarak bu işgali durdurmaları gerekiyor. Eğer birlik oluşmazsa sürekli birbirlerini suçlarlarsa bu Türk devletinin işgaline daha fazla alan açar. Diyebilirimki Güney Kürdistan’daki kazanımlar büyük tehdit altında.”

Erkan Şabazî isimli Derbendîxan’lı da, Uluslararası toplum, bölge ve Irak hükümetlerinin işgale karşı tutum almaları gerektiğini belirtti

”Kürdistan’a yönelik bu işgali kınıyoruz. Uluslararası toplumdan ve bölge yönetiminden bu işgale karşı tutum almalarını istiyoruz.”

KNK Üyesi Şukrullah Hemed emîn ise Kürt halkının büyük bir ayaklanma ve serhıldan ile işgale karşı direnişe geçmesi gerektiğini vurguladı. Buna paralel olarak bütün Kürt hareketlerin işgali durdurmak için diplomatik faaliyetlerini yoğunlaştırmaları gerektiğini aktardı.